Třezalka tečkovaná nás ochrání nejen před zlými silami

Léčba křečových žil, stres, spáleniny, nespavost, noční pomočování, zranění po úderech či bolest hlavy. Zdá se vám, že na takto různorodý výčet zdravotních obtíží nemůže existovat jeden recept? A co třeba třezalka tečkovaná?

Třezalka tečková se na první pohled zdá být naprosto obyčejnou rostlinkou našich strání, mezí, pastvin či houštin. Její výjimečnost, která je opředena mnoha legendami, je však známá již po staletí.

Latinský název třezalky je Hypericum perforatum. Hypericum v překladu znamená „převyšující jiné“ a vypovídá prý o její neobyčejné léčivé síle. Perforatum je zase podle pověsti odvozeno od podoby listů, které jsou při pohledu proti světlu opředené lesklými žlázami.

Pokud list promneme a rozdrtíme mezi prsty, vyteče z něj červená tekutina, která byla odjakživa považována za krev svatého Jana. Ptáte se proč právě krev svatého Jana? Sběr Třezalky tečkované totiž v minulosti připadal na svatojánskou noc a lidé ji považovali za ochránkyni před zlými silami.

Víte, jaké jsou léčivé účinky třezalky tečkované?

V dnešní době oceníme především její antistresové účinky, proto se také v některých případech doporučuje třezalka tečkovaná namísto antidepresiv.

Třezalka výborně zabírá i při vnitřním neklidu, nervozitě, úzkosti a podrážděnosti.  Zlepšuje poruchy spánku i hysterické stavy.

ČTĚTE TAKÉ: Receptem na nespavost a stres je kozlík lékařský

Zmírňuje též potíže u premenstruačního syndromu. Čaj z třezalky tečkované mohou ženy vyzkoušet pít asi týden před začátkem menstruace. Třezalkový čaj je rovněž vhodný pro naše nejmenší při nočním pomočování.

Macerát z třezalky tečkované (tedy roztok vzniklý naložením třezalky do oleje), jinak také třezalkový olej, je nenahraditelný v boji proti křečovým žilám, při urychlování hojení ran a jejich stahování. Macerát pomáhá zabránit zánětům a tvorbě velkých jizev. Dále je možné ho použít při léčbě popálenin, omrzlin, ekzémů i hemeroidů.

POZOR! Třezalka tečkovaná má velmi silné účinky, proto buďte při jejím používání opatrní!

Třezalka snižuje účinnost některých léčiv (hormonální antikoncepce, warfarin, některá antibiotika) a může negativně ovlivňovat účinek jiných léčiv, se kterými by se neměla kombinovat (např. antidepresiva). Třezalka by se neměla užívat ani před sluněním, u citlivých osob může vyvolat negativní reakci. Pokud si nejste jistí, poraďte se o vhodnosti užívání se svým lékařem nebo lékárníkem.

PRŮKAZ TOTOŽNOSTI:

Botanický název: Hypericum perforatum

Čeleď: třezalkovité

Kde roste: Třezalka tečkovaná se poměrně hojně vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Nalézt ji můžeme na slunných stráních, mezích, pastvinách, v houštinách i rašeliništích.

Které části se používají: nať, květ

Co obsahuje: třísloviny, hyperosid, rutin, kvercetin, silice, pryskyřice, hypericin, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C a mnoho dalších látek; udává se, že jich může být až více než sto.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►