Trápí vás kuří oko? Noste vhodnou obuv!

Kruhovité, lehce vyvýšené ložisko zesílené kůže nad kloubní nebo kostní vyvýšeninou. Je nažloutlé nebo žlutošedivé barvy. Průměr obvykle nepřesahuje jeden centimetr. Lehkým poškrábáním se začne drolit, zbělá a jeho povrch zdrsní. Seznamte se s kuřím okem. 

Kuří oko je zhrubnutá, odumřelá a zrohovatělá kůže. Vzniká v místech opakovaného tlaku nebo tření na noze. Projevuje se ostrou bolestí a dokáže svého majitele pěkně potrápit. 

Kuří oko, puchýř či mozol?

Puchýř rozpozná od kuřího oka snad každý. Vzniká ze stejné příčiny: intenzivním tlakem a třením, které však na rozdíl od vzniku kuřího oka nebo mozolu působí relativně krátkou dobu. Puchýře vznikají na nohou i na rukou, mohou obsahovat čirou, žlutou i krvavou tekutinu. Léčba puchýře většinou není nutná, odstraňují se propíchnutím po předchozím potření dezinfekcí, odstraněním tekutiny a přelepením sterilní náplastí.

Mozol vzniká při opakovaném a dlouhodobějším působení tlaku na stejné místo. Jedná se v podstatě o adaptační reakci kůže na mechanickou zátěž. V místě tlaku dochází ke zmnožení zrohovatělých buněk, vytváří se tzv. ložisková hyperkeratóza. Mozoly se tvoří na nohou i na rukou jako tuhá ložiska, většinou neostře ohraničená, která mají stejnou barvu jako okolní kůže. Lze je odstranit potíráním mastí s obsahem kyseliny salicylové, ale je třeba též odstranit mechanické působení na kůži.

V případě kuřího oka se jedná též o ložiskovou hyperkeratózu, ale na rozdíl od mozolu vzniká nad kloubními nebo kostními vyvýšeninami. Soustředný tlak působí proti pevném podkladu a v kůži vzniká rohový, kuželovitý čep. Ten může zasahovat až k vazivovému obalu kosti, v němž se do kosti dostávají cévy a nervy a jehož porušení vede k bolesti.

Nejčastější příčinou vzniku kuřího oka je nošení nevhodné obuvi, především vysokých bot s úzkou špičkou. Právě proto se s kuřím okem potýkají mnohem častěji ženy. Další příčinou bývají různé ortopedické vady chodidla, k nimž opět významnou měrou přispívá dlouhodobé nošení nevhodné obuvi:

Zborcená příčná klenba postihuje zejména ženy a často i v mladém věku. Bývá nejčastějším problémem statiky nohou a podílí se na vzniku tzv. kladívkových prstů a tvorbě otlaků.

Kladívkový prst vzniká následkem zborcené klenby anebo v důsledku vbočeného palce, nejčastěji na druhém prstu u nohy. Při zborcení klenby se třetí prstový článek otáčí směrem nahoru a druhý směrem dolů, prst se jakoby scvrkává a vzniká vyvýšenina ve tvaru V. Vyvýšenina na vrcholu ohybu je ideálním místem pro vznik bolestivého kuřího oka.

Vbočený palec je vbočení palce směrem dovnitř k ostatním prstům. Jed- ná se o poměrně častou deformaci předního chodidla, která vzniká opět jako následek zborcení příčné klenby. Při výraznější deformaci je současně s vbočeným palcem přítomen i kladívkový prst.

Účinným preventivním opat- řením je pravidelná pedik- úra, při které se odstraňuje zrohovatělá kůže.

V prevenci kuřího oka je nejdůležitější nošení správné a pohodlné obuvi s přiměřenou výškou podpatku. 

Pokud chceme vzniku kuřího oka zabránit a máme nějaké ortopedické vady, je třeba je včas podchytit a zabránit jejich dalšímu rozvoji nošením korekčních vložek, které zpomalují zborcení příčné klenby a při včasném záchytu ji mohou dokonce vrátit do původního stavu.

Je-li již přítomen vbočený palec nebo kladívkové prsty, existují též speciální ortopedické pomůcky, které pomáhají bránit otlakům a dalšímu zhoršování. Výrazně vbočený palec i kladívkové prsty lze korigovat už pouze chirurgickým zákrokem, který se provádí ambulantně.

 Druhy kuřího oka

  1. Tvrdé kuří oko se tvoří nad zakřivením prstů nebo na plosce nohy pod hlavičkami záprstních kůstek a příčinou je jak nevhodná obuv, tak ortopedické vady chodidla (poruchy statiky).
  2. Měkké kuří oko se tvoří mezi prsty a vzniká výhradně v důsledku nošení nevhodné obuvi.

Jak kuří oko odstranit?

Po namočení nohy v teplé vodě kuří oko seřízneme ostrou žiletkou nebo skalpelem a přelepíme speciální náplastí určenou pro kuří oka. Tuto „operaci“ si můžeme provést sami doma, ale pokud si na to netroufáme, kuří oko nám odstraní pedikérka.

Nechceme-li kůži řezat, mohou pomoci speciální náplasti napuštěné kyselinou salicylovou, která rozpouští zrohovatělou kůži. Náplast je však potřeba kontrolovat, aby se nepohnula a aby účinná látka nepůsobila na jinou část kůže, kterou bude vysušovat a ničit. Kuří oko se dá odstranit i laserem, ale tato metoda je poměrně bolestivá.

Podle našich babiček je nejlepší na kuří oko přes noc položit plátek cibule, který byl několik hodin namočený v octu. Postup by se měl opakovat několik dnů, dokud útvar nezmizí. Stejné účinky má prý také citronová šťáva se stroužkem česneku.

MUDr. Kateřina Uxová

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►