Tolice vojtěška: Pro posílení organismu

Lucinka nebo též lucerna jsou lidová označení pro prastarou pícninu i léčivku, podobnou jeteli, která kvete od května. Lucerna z toho důvodu, protože její semena, uložená v luscích, díky obsahu fosforu v noci světélkují. Léčivé účinky vojtěšky mají květy, mladé listy i naklíčená semínka.

Tolice vojtěška

Na vojtěšku se nahlíží jako na jeden z klíčových zdrojů rostlinných bílkovin při krmení zemědělských zvířat. Je ale také významným prvkem přírodního léčitelství. Již tisíce let nachází uplatnění v tradiční čínské a indické medicíně. Léčivých účinků vojtěšky si byli vědomi i staří Arabové, kteří jí dali označení a-fac-facah. Z tohoto výrazu se vyvinul současný pojem „alfa-al- fa“, kterým se vojtěška nazývá zejména v léčitelství a doplňcích stravy.

Čerstvá šťáva pro zdraví

Tato rostlina obsahuje velké množství bílkovin, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. V klíčcích vojtěšky je podíl bílkovin ještě větší.

S konzumací vojtěšky by měli být opatrní lidé, kteří užívají léky proti srážení krve.

Nejlepší je vojtěšku jíst čerstvou, snadno se zpracuje pomocí odšťavňovače na šťávu. Uchovává se také v podobě sušené natě, případně prášku, na který se sušená nať drtí. Pak se podává po půlce čajové lžičky 2x denně. Výborným zdrojem zdraví prospěšných látek jsou také naklíčená semena. Přes všechna pozitiva se vojtěška nehodí pro dlouhodobé užívání, po dvou až třech měsících pravidelné konzumace je třeba udělat pauzu.

ČTĚTE TAKÉ: Česnek medvědí: Pomůže získat ztracenou vitalitu

Nejen jako antirevmatikum

Jako léčivka se používá při řešení následujících problémů: může pomoci s regulací funkce jater a ledvin, hladiny cukru v krvi, může regulovat střevní mikroflóru a může působit protizánětlivě. Vojtěška je dále velmi silné antirevmatikum a může podporovat detoxikaci a odvodnění organismu. Vojtěšku není vhodné sbírat na polích, kde může být chemicky ošetřena, pro sběr volte odlehlejší oblasti nebo vlastní výpěstky.

      Průkaz totožnosti:

     Botanický název: Medicago sativa
     Čeleď: bobovité
     Kde roste: Vyhovují jí teplejší oblasti a neutrální pH půdy. Původní domovinou vojtěšky
     je oblast od Malé Asie po Asii Střední. Do Evropy se již v antice dostala přes území Řecka.
     Které části se používají: květy, listy, semena
     Co obsahuje: vitaminy A, D, C, E a K, aminokyseliny, železo, fosfor, sodík a křemík 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►