Smecta. Jeden z pilířů optimální léčby průjmovitého onemocnění

Léto je pro nás vždy synonymem cestování, pohody, modré oblohy a koupání. Příjemnou letní atmosféru doplňuje grilování, zmrzlina, osvěžující saláty a exotické drinky. Pohodu naší rodiny a našich ratolestí může lehce narušit nepříjemné střevní onemocnění – průjem.

Naprostou většinu průjmových onemocnění nás a naší rodiny léčíme sami, bez lékaře. Návštěva lékaře není většinou nutná. Léčíme na základě zkušeností, praxe a zvyku. Správná léčba, dietní opatření, dostatečná hydratace. Ve většině případů dochází ke spontánnímu vyléčení a jen asi 25 % nemocných konzultuje své problémy s lékařem.

Víme ale jistě, že naše léčba je správná, nebo se jedná pouze o zvyk?

Jedním z hlavních pilířů léčby průjmového onemocnění pro Vás a Vaši rodinu je tzv. absorbce – vysoce účinná terapie na většinu infekčních a neinfekčních průjmů. Její účinek je založen na velké absorpční ploše léčiva, které dokonale naváže a eliminuje toxiny, viry a bakterie.

Původním představitelem této skupiny je živočišné uhlí. Nevýhodou této starší generace je nutnost rozkousat tablety pro správný účinek, jejich nepříjemná chuť a velikost tablet, nemožnost hodnotit stolici a její případné příměsi. Pro děti vhodné obvykle až od 3 let.

U nové generace této skupiny – přípravku Smecta (účinná látka diosmectitum) byla nepříjemná chuť a forma výrazně vylepšena. Lék je dokonce schválen i pro kojence. Není známá žádná kontraindikace (kromě případné přecitlivělosti na některou ze složek přípravku, která je však uváděna u všech léků). Vysoká absorpční plocha léku plně naváže bakterie, toxiny a viry. Lék se nevstřebává do organismu a je plně vyloučen z těla ven, takže ho mohou užívat i těhotné ženy a kojící maminky.

Doporučení pro praxi

Vzhledem k tomu, že náhlý akutní průjem může postihnout každého člena rodiny a v naprosté většině ho léčíme samoléčitelstvím, měli bychom mít doma účinný, bezpečný lék pro každého člena rodiny, od novorozence až po babičku.

V mé praxi a rodině vždy doporučuji diosmectit. Lék nemá žádný problém s kontraindikacemi, má široký dávkovací interval od novorozence až po dospělé jedince, nemá žádné věkové ani váhové omezení, mohou jej užívat skutečně všichni včetně těhotných a kojících žen. A na závěr malá třešnička, diosmectit dáváme i našemu psovi Samovi. Smecta je opravdu pro celou rodinu.

 

MUDr. Dagmar Nováková

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►