Komerční sdělení

Silná trojka aneb proč žít život s pohybem a bez tabáku

V období kolem změny letopočtu bilancujeme a plánujeme. Zvažujeme, co nás potkalo dobrého, co naopak špatného až těžkého. Přemítáme, jak zařídit, aby to dobré nevymizelo ani v následujících měsících či letech.

Zlomená cigareta

Rok 2020 zůstane v mnohých myslích jako rok podivný. Věříme, že rok 2021 přinese změny. Svět bezpochyby dokáže zatlačit covid-19 do nezatěžujících mezí. Trojice roušky, dezinfekce, odstupy jsou hlavními zbraněmi proti šíření covid-19 do doby, než bude dostupný účinný lék a vakcína. Tato trojice je účinným předcházením požáru, jehož nekontrolované vzplanutí může mít fatální následky.

Je však důležité si uvědomit, že nejen covid-19 pustoší naše zdraví. Nedostatečná pohybová aktivita, nadměrná hmotnost a kouření jsou zodpovědné za mnoho vážných nemocí, ať už se jedná o nemoci srdečněcévního systému, zhoubná onemocnění, nemoci pohybového aparátu atd. Tyto hrozby jsou všudypřítomné. Přitom primární prevence těchto nemocí, tedy opatření, aby nemoc vůbec nevznikla, jsou všem snadno dostupná.

Vysoce účinná trojka? Dostatečná pohybová aktivita, optimální hmotnost a nekuřáctví

Pohybová aktivita, například rychlejší chůze v dávce čtyřicet až šedesát minut v kuse, to je opatření, které výrazně omezí riziko vzniku například diabetu mellitu 2. typu, mnoha srdečněcévních nemocí, některých zhoubných onemocnění, značně zlepšuje průběh některých duševních nemocí, o zdatnosti pohybového aparátu nemluvě. Udržování optimální hmotnosti s účinky dostatečné pohybové aktivity úzce souvisí a nekuřáctví jejich společný preventivní efekt umocňuje.

Nejen podle mnoha vědeckých dat, ale podle osobních zkušeností milionů lidí. Těch, kteří mají uvedenou trojici do svého života začleněnou (nejlépe od útlého dětství), ale i těch, kteří naopak některou část této trojice nebo všechny dohromady ve svém životě ignorovali. Ti první se výrazně častěji, než ti druzí těší lepšímu zdraví a ve vyšším věku značně lepší kvalitě života.

Nejrychlejší je přestat kouřit

Klíčová je motivace a odhodlání dosáhnout cíle. Platí to i v případě, když si kuřák uvědomí, že kouření zásadně poškozuje jeho zdraví a chce přestat. Při dostatečné vůli přestat stačí vědět, jak účinně zvládnout abstinenční příznaky. Stačí vědět, že existují účinné léky schopné abstinenční příznaky potlačit. K dispozici jsou v lékárnách volně prodejné různé formy náhradní nikotinové léčby (NNL). Ta je tedy snadno dostupná každému, kdo se chce ze závislosti na tabáku vymanit a cigaretu nebo jiný zdroj nikotinu definitivně „típnout“.

Ze dne na den se nikotin v tabákových výrobcích vymění za „čistý“ nikotin v NNL. Různé formy NNL je také možné kombinovat. Každému lze doslova ušít léčbu na míru a každé kuřačce a kuřákovi dobře poradí v každé lékárně. Při současné ceně tabákových výrobků vyjde pro většinu odvykajících NNL finančně stejně jako cigarety. S tím, že většinou po dvou, třech měsících je možné postupně množství NNL snižovat až na úplnou nulu.

A když se podaří do běžného denní režimu postupně zabudovat alespoň krátká vycházka, je vysoká šance na to, že se bude takový člověk na konci roku 2021 cítit výrazně lépe než na jeho začátku. Dostatečná pohybová aktivita, normální hmotnost a nekuřáctví mají sílu zkrotit mnohá onemocnění, které ničí zdraví či výrazně zkrátí život stejně, jako to mnohým učinil covid-19.

MUDr. Eva Klimovičová
ambulantní gynekoložka

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►