Rýmovník: Bojovník proti nachlazení i hmyzu

Mexický eukalyptus, kubánské oregáno, španělský tymián, indický brutnák nebo molice. To všechno jsou lidové názvy bylinky, které se u nás říká rýmovník. Proč tolik jmen? Její vůně totiž připomíná směs eukalyptu, kafru, tymiánu, meduňky a mentolu – a hlavně je léčivá.

Podzimní rovnodennost, tedy přechod z astronomického léta do podzimu, s sebou již tradičně přináší nedostatek slunce, pošmourné počasí a zkracující se dny. Na tyto změny si organismus musí zvyknout a nezřídka na ně reaguje oslabenou imunitou. Trápí-li vás rýma a nachlazení, promněte listy rýmovníku v prstech a inhalujte jejich aromatické látky. Dotykem se z nich uvolňuje vonná silice, která může na dýchací cesty blahodárně působit. Jejich typická vůně rovněž podporuje vykašlávání. 

Rýmovník: Bojovník proti nachlazení i hmyzu

    Domácí poctivý sirup z rýmovníku 

Propláchnuté lístky rýmovníku nakrájejte, aby se lépe uvolňovala šťáva, stejně tak naporcujte několik citronů. Do čisté sklenice pak střídavě vrstvěte lístky, cukr a plátky citronu. Během několika týdnů se cukr rozpustí, a jakmile bude obsah sklenice kompletně tekutý, přeceďte přes plátno a dobře vymačkejte. Sirup jednoduše uchováte v chladničce, sklepě nebo chladné spíži.

 

Z listů lze připravit také čaj, který může ulevit od bolesti hlavy a může mírnit astma. Díky své osvěžující vůni dokáže rýmovník bojovat proti stresu a úzkosti, zklidňující účinky mohou pomoci navodit zdravý spánek. Studený odvar zužitkujete při drobných poraněních kůže, protože urychluje hojení. 

ČTĚTE TAKÉ: Chřipka versus nachlazení

Rýmovník není ceněn jen pro své léčivé vlastnosti, upotřebíte ho i jako odpuzovač hmyzu. Jeho vůni nesnáší mouchy, komáři a další dotěrný hmyz, odradí také moly a mšice.

Ani v kuchyni se neztratí 

Ve Vietnamu je rýmovník běžná ingredience především mušlových polévek. V Indonézii se zase tradičně přidává do jídla čerstvým maminkám, protože pomáhá stimulovat laktaci. Pro inspiraci ale nemusíme chodit do tak vzdálených koutů světa. Čerstvé lístky rýmovníku se skvěle hodí do salátů nebo jako zpestření šťouchaných brambor a jiných příloh.

    Průkaz totožnosti: 

    Botanický název: Plectranthus argentatus
    Čeleď: hluchavkovité 
    Kde roste:  Původní domovinou rýmovníku je Austrálie, kde roste jako keř. Jako nám známá
    bylinka špatně snáší mrazy a prudké sluneční pa- prsky, proto je ideální jako pokojová
    rostlina.
    Které části se používají: listy
    Co obsahuje: vonné silice, glykosidy, flavonoidy, vitaminy A a C

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►