Roušky aktuálně: Přehledné rady a tipy lékárníka

1. Proč musíme v době epidemie nosit roušky nebo respirátory?

Roušky, anebo lépe respirátory, nosit musíme, abychom ochránili sebe a své okolí před potencionálním nakažením. Roušky a respirátory brání šíření virů a bakterií v populaci.

2. Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem?

Roušky (také nazývané jako ústenky) brání šíření vydechovaných kapének, které mohou obsahovat viry a bakterie. Neochrání tedy osobou, které má roušku nasazenou, před potencionálním nakažením.

Respirátory (též nazývané jako polomasky) brání i vdechování virů, bakterií, aerosolu nebo například prachových částic. Rozlišují se na 3 filtrační třídy podle stupně ochrany. Filtrační třída FFP2 představuje střední stupeň ochrany, minimální filtrační schopnost je 95 %. Je tedy vhodná jako prevence před potencionální nákazou. Filtrační třída FFP3 zajišťuje nejvyšší stupeň ochrany z dostupných respirátorů na našem trhu a disponuje minimální filtrační schopností 99 %. Tato nejvyšší třída ochrany je vhodná především pro osoby nakažené či pro zdravotnický personál. Zejména pro ty zdravotníky, kteří jsou v kontaktu s osobou nakaženou.

Respirátory oproti rouškám lépe kopírují tvar obličeje. Roušky hůře doléhají k obličeji a tím se snižuje jejich účinnost.

3. Jak dlouho vydrží na ústech rouška a jak dlouho respirátor?

U jednorázové ústenky se udává životnost pouze 4 hodiny, po tomto časovém intervalu je rouška znehodnocená a nelze ji už použít. Jednorázové roušky nelze přesterilizovat a znovu použít. Jestliže rouška navlhne, je nutné ji neprodleně vyměnit za novou. To platí u všech typů roušek i respirátorů, vlhkost totiž snižuje filtrační účinnost.
Respirátory jsou také pro jednorázové použití, a to po dobu maximálně 8 hod.

4. Existují i pratelné roušky? Jak dobře nás chrání?

Dnes jsou na trhu i roušky pratelné a to: bavlněné, látkové s obsahem stříbra, látkové s nano vláknem a další. Roušky bavlněné vykonávají filtrační funkci tak jako roušky jednorázové (chirurgické ústenky), jejich výhodou je nízká pořizovací cena, pratelnost a tedy i možnost je nosit opakovaně.

Roušky s nano vláknem a roušky se stříbrem jsou také pratelné, navíc opatřeny membránou z nano vláken či s ionty stříbra. Mají tedy vyšší filtrační účinnost oproti rouškám jednorázovým. Po vyprání je lze nosit stále dokola, neboť praní neničí filtrační schopnost.

5. Jak pratelné roušky čistit a dezinfikovat?

Roušky bavlněné je nutné prát při 60 °C a po usušení přežehlit žehličkou na prádlo. Roušky s obsahem iontového stříbra pereme až na 60 °C, po usušení můžeme přežehlit. Tyto roušky mají ochrannou schopnost 24 hodin. Praním neklesá účinnost díky membráně z aktivního stříbra.

Roušky s antibakteriální nano membránou pereme do 30 °C a sušíme běžným způsobem, nežehlíme. Po vyprání a usušení lze roušku používat opakovaně.

6. Co ještě můžeme udělat pro svou ochranu v době epidemie?

V době epidemie je nutné dodržovat hygienu rukou – umývat se mýdlem (nejlépe mýdlo desinfekční, antibakteriální) a ruce si pravidelně dezinfikovat. V této době už je na trhu velký výběr dezinfekčních gelů, sprejů a ubrousků, které obsahují účinné látky, jako jsou ethanol, peroxid vodíku, isopropanol. Tyto dezinfekce by také měly obsahovat látky zvláčňující a zklidňující (glycerin, panthenol, aloe vera), aby nedocházelo k poškození pokožky rukou. 

Ruce si umýváme a dezinfikujeme před každým jídlem a pitím, před nasazením nové roušky, po sejmutí roušky použité. Při manipulaci s rouškou a respirátorem se dotýkáme pouze gumiček, použitou jednorázovou roušku či respirátor zabalíme do igelitového sáčku a zlikvidujeme. Nedotýkáme se obličeje, a to zejména očí, nosu a úst, nemáme-li vydezinfikované ruce.

Velmi vhodné je podporovat imunitu, a to nejen v době epidemie, se kterou se potýkáme nyní. My jako lékárníci doporučujeme stimulovat imunitu od podzimu až do jara. Mezi základní vitaminy na podporu imunity patří vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin D, selen, zinek, výtažek z hlívy ústřičné a reishi, laktobacily nebo například přípravky s obsahem nukleotidů. Nukleotidy jsou izolované ze zelené řasy, jsou nezbytné pro tvorbu nových buněk, a to zejména při zvýšené potřebě (v době infekce je zvýšená tvorba bílých krvinek).

Kde koupit roušky?

V Alphega lékárnách zakoupíte roušky, dezinfekci a dalších ochranné pomůcky. Poradíme vám s výběrem, protože víme, že každému vyhovuje něco jiného.

Mgr. Gabriela Srbecká
PharmDr. Lenka Zemanová

Alphega lékárnice, Lékárna U Sv. Mikuláše, Louny
 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►