Popenec obecný: Jarní užitečný plevel

Nižší vytrvalá bylinka, která kvete od dubna do července. Mnozí ji vytrhávají ze zahrádek a vyhazují jako plevel. Popenec ale není pouhým nechtěným společníkem, pyšní se totiž řadou léčivých vlastností a neztratí se ani v kuchyni.

Popenec obecný

Čerstvý popenec je zdrojem vitaminů A a C, mladé rostliny se používají například do nádivek a salátů. Lze jej použít jako alternativu petrželky, třeba do pomazánek, tvarohu a vajíček. Léčivé využití má zejména jeho nať, která se sklízí a následně se suší ve stínu, při umělém sušení do teploty 35 °C. Nať je třeba sušit velmi opatrně, protože silice v ní obsažená je prchavá. Také z toho důvodu ji uchovávejte v dobře uzavřené nádobě a chraňte před světlem.

Sirup proti kašli

Popenec může podpořit rozpouštění hlenů, lze jej tedy užívat při lehkých onemocněních dýchacích cest jako podpůrnou léčbu. Popencovou nať vložíme do hrnce, zalijeme vodou a uvedeme do varu. Povaříme 3 minuty a necháme 15 minut vyluhovat. Pokud sirup konzervujeme medem, vydrží až jednu sezónu. Tekutinu přecedíme do jiného hrnce, přidáme med a vaříme na mírném plameni, dokud nemáme konzistenci sirupu. Hotový sirup uchováváme v lednici.

Dejte pozor na záměnu s popencem chlupatým, který je mohutnější, chlupatý s modravými květy a má nepříjemný pach.

Tato bylinka působí protizánětlivě, dezinfekčně a močopudně. Dále může tlumit průjmy, zlepšovat trávení, podporovat činnost žlučníku, detoxikovat játra a může mírnit svědění kůže. Popenec rovněž pomáhá zlepšovat látkovou výměnu a doporučuje se jím kořenit pro snížení žaludeční kyselosti. 

ČTĚTE TAKÉ: Rýmovník: Bojovník proti nachlazení i hmyzu

Zevní použití

Tuto léčivku lze použít k obkladům na ekzémy, lupénku, modřiny, podlitiny a křečové žíly. Paličkou pořádně rozklepeme listy i oddenky a následně je přiložíme na postižené místo. Převážeme potravinářskou fólií a necháme dvě hodiny působit. Takovýto obklad nikdy nepřikládejte na otevřené rány.

     Průkaz totožnosti:

     Botanický název: Glechoma hederacea
     Čeleď: hluchavkovité
     Kde roste: V ČR v nížinách i v podhorských oblastech, do nadmořské výšky přibližně 700 m.
     Dobře se mu daří v mírném pásmu Eurasie a na severu ve střední Skandinávii.
     Které části se používají: nať
     Co obsahuje: silice, třísloviny, pryskyřice, cholin, saponiny, organické kyseliny, vitamin C
     a minerální látky 

Mgr. Magdaléna Valíková

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►