Prostata hlásí problém. Rozpoznejte včas příznaky onemocnění a nepodceňte prevenci

Pohlavní žláza skládající se ze samostatných žlázek vyměšujících sekret, který tvoří až 30 % ejakulátu a je důležitý pro transport a výživu spermií – řeč je o prostatě.

V současnosti žije v České republice více než 60 tisíc mužů s rakovinou prostaty, ale ne všichni o své nemoci vědí. Včasné preventivní vyšetření přitom může zachránit život. 

Prostata hlásí problém. Prevence mužského zdraví

    Příznaky onemocnění prostaty: 

    Poruchy močení: 

    • časté močení, zejména v nočních hodinách 
    • silné nucení na močení spojené s pocitem nedostatečného vyprázdnění
    • přerušované močení, obtížné spouštění moči a neschopnost udržet její nepřerušený proud 
    • pálení a bolest v podbřišku při močení 
    • krev v moči 

    Poruchy sexuálních funkcí:

    • poruchy erekce 
    • bolestivá ejakulace 
    • krev v ejakulátu


Prostata je uložena v malé pánvi při výstupu z močového měchýře, kde obepíná začátek močové trubice. Ta probíhá přibližně jejím středem. Své plné funkce a velikosti dosahuje prostata až během pohlavního dospívání. 

Onemocnění prostaty lze rozdělit do tří skupin: 

1. záněty (akutní nebo chronické),
2. nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie),
3. zhoubný nádor prostaty (karcinom). 

ČTĚTE TAKÉ: Týká se andropauza i vás? Otestujte se!

Zatímco projevy akutního zánětu jsou zřejmé okamžitě, chronický zánět prostaty, její nezhoubné zvětšení i zhoubné nádory se v počátečním stadiu projevit vůbec nemusejí. K typickým příznakům, které signalizují onemocnění prostaty, dochází, pokud zvětšená prostata začíná tlačit na močovou trubici. 

Záněty a nádor prostaty 

AKUTNÍ ZÁNĚTY PROSTATY, nejčastěji bakteriálního původu, jsou spojeny s vysokými horečkami, bolestí v podbřišku a na hrázi i s bolestivým a obtížným močením. Bývá přítomna bolest svalů, kloubů a celková schvácenost. Léčba spočívá v nitrožilním podání vysokých dávek antibiotik, pacienta je potřeba hospitalizovat. Důležité je též zajistit odvod moči z organismu pomocí katetru. 

CHRONICKÉ ZÁNĚTY PROSTATY mají méně dramatický průběh, ale zato se vyskytují poměrně často – až u 35 % mužů ve věku nad 50 let. Chronický zánět vzniká jako komplikace nedoléčeného akutního zánětu, nebo jako následek sexuálně přenosného onemocnění (nejčastějšími původci jsou chlamydie). Vzniku zánětu napomáhá též prochladnutí spojené s překrvením. Chronický zánět se léčí antibiotiky, protizánětlivými léky a podpůrnými přípravky. 

ČTĚTE TAKÉ: Andropauza aneb I muži mohou být v přechodu

NEZHOUBNÉ ZVĚTŠENÍ PROSTATY je onemocnění úzce související s věkem a s hormonální aktivitou. Objevuje se u mužů nad 50 let, ve věku 60 let jí trpí 60 % mužů, ve věku 80 let dokonce 80 %. Prostata se zvětšuje a začíná utlačovat močovou trubici. Tehdy se objeví klasické obtíže. Buňky však nejsou nádorově změněné. Léčba je v počátečních stadiích medikamentózní. Pokud se prostata i přes medikamentózní léčbu dále zvětšuje a působí-li výrazné obtíže tlakem na okolní orgány, je třeba ji odstranit chirurgicky.

KARCINOM PROSTATY patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů a je třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí na zhoubný nádor.  Příznaky záleží na stadiu, ve kterém se nádor nachází. Počáteční stadium bývá často bezpříznakové. Až při výskytu větších ložisek nádoru kolem močové trubice dochází k typickým obtížím při močení. V pozdějších stadiích nádor metastázuje zejména do kostí a do plic. 

Rizikové faktory karcinomu prostaty: 

• Vyšší věk: nádorově změněné buňky lze zachytit u více jak 40% pacientů nad 50 let a u více jak 80% ve věku nad 80 let.  

• Dědičnost: výskyt tohoto onemocnění u ostatních mužů v rodině (bratr, otec). Čím více postižených je v rodině, tím vyšší je riziko, zejména při výskytu karcinomu u mužů mladších 50 let. 

• Výživa: podle některých studií je výskyt karcinomu prostaty vyšší u mužů, kteří konzumují více živočišných tuků a červeného masa. Naděje na trvalé vyléčení záleží na včasné diagnostice. 

Léčba spočívá v chirurgickém odstranění celé prostaty. Dalšími metodami je ozařování, chemoterapie a hormonální léčba, která má za úkol minimalizovat hladinu mužského pohlavního hormonu. 

Prevence onemocnění prostaty 

Pravidelná vyšetření se doporučují absolvovat všem mužům nad 60 let jednou za dva roky, a to i v případě absence obtíží. Pokud se vyskytnou jakékoli příznaky signalizující onemocnění (poruchy močení a sexuálních funkcí), je potřeba navštívit lékaře co nejrychleji. Základní vyšetření spočívá ve vyšetření pohmatem přes konečník, ultrazvukovém vyšetření a zjištění hladiny PSA (prostatického specifického antigenu) z odebraného vzorku krve. Hladina PSA bývá zvýšená při nezhoubných onemocněních i karcinomu prostaty. 

Zdravý životní styl zahrnující dostatek pohybu, nekouření, omezení alkoholu a nápojů s kofeinem je pro udržení zdraví celého těla klíčový. Spolu s přiměřeným příjmem potravy, zvýšení konzumace zeleniny a ovoce a omezením živočišných bílkovin, tuků a rafinovaných cukrů lze výrazně snížit možnost výskytu onemocnění prostaty. Z pohybových aktivit se nedoporučuje dlouhotrvající jízda na kole z důvodu tlaku na močovou trubici. Pacienti s chronickým zánětem se musejí chránit před chladem. 

MUDr. Kateřina Uxová

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►