Zastavte pálení žáhy rychle a účinně

Známe to všichni. Několik nezdravých smažených jídel, alkohol, stres, hektický styl života. Důsledkem všech těchto faktorů může být pálení žáhy. Jak tento velmi nepříjemný pocit odstranit?

Pálení žáhy je způsobeno dráždění sliznice jícnu v okamžiku, kdy se nedotrávená potrava začne spolu s žaludeční kyselinou do jícnu vracet. Kromě pálení žáhy mohou tento jev doprovázet také bolesti hrudního koše a žaludku či také zápach z úst.

Proč nás žáha pálí?

Nejčastější příčinou pálení žáhy je požití nevhodné stravy a nápojů. Zvýšený přísun tučných, kořeněných a kyselých jídel, grilovaná či smažená jídla, cibule, vejce uvařené natvrdo, zelí, čerstvý chléb, luštěniny, rajčata, citrusové plody, alkohol (především víno), perlivé nápoje. To vše jsou potraviny, kterým bychom se při problémech s pálením žáhy měli vyvarovat.

Dalším rizikovým faktorem může být nadváha, která zapříčiňuje, že na žaludek a jícnový svěrač je vyvíjen větší tlak. Podobně tomu je také u těhotných. Statistiky dokonce říkají, že až 50 % těhotných žen pálením žáhy trpí až do porodu. Poté se problémy zpravidla ustálí.

Jak tedy pálení žáhy zabráníme? Nejlepší cestou je samozřejmě prevence, tedy vyhýbání se výše zmíněným potravinám, dále může zafungovat vyhýbání se stresu, neměli bychom jíst v rychlosti a jídlo takříkajíc hltat. Do jídelníčku bychom měli zařadit dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny. Vyzkoušet můžete také aloe vera. Bezprostředně po jídle bychom se rovněž měli vyhýbat odpočinku vleže, ohýbání či zvedání těžkých předmětů.

Pálením žáhy trpí až 10 % dospělé populace

Pokud se ale přece jenom dostaneme do situace, kdy nás žáha začne pálit, můžeme vyzkoušet léky, které nás nepříjemných pocitů zbaví. Jedním ze způsobů, jak pálení žáhy odstranit je zastavení „pumpy“, která produkuje žaludeční kyseliny, díky čemuž se sníží její množství v žaludku. „Pumpu“ dokáže zastavit léčivá látka pantoprazol, kterou obsahuje léčivý přípravek Pantoloc Control.

Pantoloc se užívá vnitřně ve formě enterosolventních tablet. Tento přípravek je vynikající při krátkodobých obtížích. Úlevu je možné pocítit již po prvním dnu užívání. Někdy je však nutné léčbu podávat dva až tři dny.

I když začnete pálení žáhy léčit sami, vždy myslete na to, pokud problémy po třech dnech neodezní, je nutné navštívit lékaře. Vždy ho také informujte o vaší samoléčbě.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►