Komerční sdělení

Otlaky a ztvrdlá kůže na chodidlech: Kosmetické vady na kráse, které mohou vést k trvalým deformitám

Každý z nás jistě zažil, jaké je to chodit v botě, která někde tlačí. Většinou si myslíme, že tento problém mají jen ženy, které nosí vysoké podpatky a mají v nich nepřirozeně stlačenou nohu. Ale položme si otázku: Kdy jsem měl/měla naposledy otlak? Možná už dávno, možná to bylo před chvílí, ale asi nám dáte za pravdu, že vinou špatně vybrané obuvi nebo opakovaným mačkáním nohy v botě jste si i vy nejednou způsobili nepříjemný otlak.
 
Bota vás může tlačit, pokud máte zdravotní problém, když jste se vydali na celodenní výlet v pevné sportovní obuvi a během dne vám otekly nohy nebo pokud jste si byli zaběhat, zabruslit si na kolečkových bruslích, zahrát hokej nebo jste lezli po skalách. Tento problém se týká žen i mužů a je řešitelný, pokud myslíme na prevenci.
 
Otlaky a ztvrdlá kůže na chodidlech: Kosmetické vady na kráse, které mohou vést k trvalým deformitám

Nohy jako v bavlnce. Nebo snad ne?

Problémy deformit nohou nebo bolestí nohou trpí podle průzkumu 24 až 30 % dospělých osob*, což je opravdu vysoké číslo. Bolest nohou je spojena se sníženou pohyblivostí, sníženou silou v nohách a zvýšením rizika pádu. Častokrát je zapříčiněná také nevhodným výběrem bot. Neadekvátním výběrem máme na mysli, že si kupujeme menší boty, než je naše noha. Je to způsobeno i tím, že vysoké procento z nás má jednu nohu o půl čísla větší než druhou.
 
Dlouho neřešené problémy, opakované otlaky nebo bolest v nohách, špatně vybraná obuv, opakované mačkání nohy v botě, dlouhé stání, to vše vede k diagnózám jako jsou vbočený palec, kladívkové prsty a vybočený pátý prst.
 

Deformity nohou

Vbočený palec (hallux valgus) - je získanou deformitou, kdy se palec postupně oddaluje od své fyziologické osy.
 
Vybočení pátý prst - je obdobou halluxu, zde se však jedná o stačení pátého prstu (malíčku) ke čtvrtému prstu. V některých případech může dojít až k překřížení prstů.
 
Kladívkové prsty („skrčené prsty“) - vznikají deformací kloubů, které vznikají porušením rovnováhy mezi krátkými a dlouhými svaly nohy. Jejich výskyt stoupá s věkem a nejčastěji postihuje druhý prst.
 
 

Při výběru obuvi myslete hlavně na komfort nohy

Jak si však vybrat správnou botu, která bude dobře sedět? Je více než pravděpodobné, že pokud na svých nohou pozorujeme začínající deformity nebo dokonce jejich pokročilá stádia, bota na těchto místech bude tlačit. Proto je důležité myslet na prevenci vzniku a zhoršování stavu nohy v botě. 
K tomu mohou posloužit pěnové náplasti Farmasan, které je možné si zakoupit v lékárně. 
Obuv předepsaná lékařem nemusí všem pacientům vyhovovat, mohou být nespokojení s jejím vzhledem, případně jim nošení ortopedické obuvi nedovoluje práce, kterou vykonávají.
 
Dalšími pomůckami pro pacienty s deformitami nohou jsou různé pevné zdravotnické prostředky, se kterými je obtížnější nosit běžnou obuv, na kterou byl pacient zvyklý. Proto se může stát, že se pacient rozhodne tento pevný zdravotnický prostředek nepoužívat.
 

ČTĚTE TAKÉ: Kráčejte bez bolesti. Malá pomůcka, velká úleva

 
Právě v takovém případě jsou vhodné pěnové náplasti, které drží přesně na místě, kde je to potřeba a nebrání obutí boty. Svým otvorem chrání výrůstek a okolím zabraňují dalšímu tlaku boty na bolestivé místo. Přizpůsobí se velikosti boty a pacienti, kteří používají tyto náplasti, hovoří o tom, že úplně zapomenou, že pěnovou náplast na noze mají. Jsou vyrobeny z měkkého pěnového materiálu, tělové barvy s velmi dobrou lepivostí.

Náplasti drží i při sportu

Pěnové náplasti chrání vaše nohy i při obutí pevné sportovní obuvi určené pro outdoorové aktivity (např. turistika, fotbal, běh). Je důležité, aby během fyzické aktivity byla dostatečně zabezpečená opora nohy. Při sportovním výkonu jsou prsty často utlačované a deformované nejčastěji na horní straně mezičlánkového kloubu, kde se následně odírají o botu a tím vzniká otlak. Opakovaným nošením boty se otlak vytváří opakovaně a následně vznikne ztluštělé místo, čímž se stav celého chodidla dále zhoršuje. Proto je důležité těmto stavům předcházet a myslet na ochranu nohy ještě před výkonem sportovní aktivity.
 
Pamatujte, nohy nás nesou celý den a pomáhají nám plnit naše sny. Nezapomínejme na ně a chraňme je.
 
 
*  Zdroj: (1) McRitchie et al. Journal of Foot and Ankle Research (2018) 11:23 https://doi.org/10.1186/s13047-018-0265
 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►