Očkování v třetím tisíciletí

Lepší je vždy chorobám předcházet, než je obtížně a draze léčit. Žádné preventivní opatření není tak účinné vůči nebezpečným infekčním nemocem, které ve světě ještě zdaleka vymýceny nejsou, jako právě očkování. V době otevřených hranic a významné migrace hrozí opětovný výskyt těchto nemocí i nám.

Očkování

Stejně jako v západních zemích se i u nás objevují sílící hlasy odpůrců očkování. Protože v důsledku vysoké proočkovanosti klesl výskyt mnoha závažných chorob až k nule, považují mnozí za zbytečné proti těmto chorobám očkovat. Odpůrci argumentují ojedinělými nežádoucími účinky vakcín a pravidelnou imunizaci pokládají za omezení osobní svobody.

Tuberkulóza není minulostí

Velkou pozornost odborné veřejnosti budí zrušení očkování novorozenců proti tuberkulóze, ke kterému došlo ve všech vyspělých státech EU a Ameriky. Očkují se jen rizikové skupiny, kde se předpokládá vyšší výskyt této nebezpečné infekce. Stalo se to, co všichni předpokládali: výskyt tuberkulózy stoupl.

Podle odpovědi prezidenta Evropské pneumologické společnosti, profesora Francesca Blasi, bylo očkování zastaveno, protože očkovací látka nesplňovala současná kritéria bezpečnosti (tuberkulózní vakcína obsahuje živé oslabené choroboplodné mikroorganismy a není již považována za bezpečnou ve srovnání s vakcínami, které obsahují jen neživé „umělé“ částice navozující tvorbu protilátek bez možnosti způsobit onemocnění). Proto je nutné zdokonalit diagnostické metody a urychlit vývoj nových léků proti tuberkulóze.

  Program, který nám svět záviděl

Český a slovenský koncept vakcinace ve světě neměl a v mnohém ještě nemá srovnatelnou konkurenci. Celoplošné zavedení očkování proti dětské obrně vyneslo naší republice v roce 1960 prvenství ve vymýcení této choroby. Očkovací schéma, jak jej prováděli a doposud provádějí čeští pediatři, nám záviděl celý odborný svět. I v současnosti oceňuje Světová zdravotnická organizace vysoký standard proočkovanosti dětské populace.

Mýty o očkování

Mýtus 1:

Nemoci vymizí, pokud se zlepší hygienické standardy – očkování proto není nutné.

Mnoho nemocí se šíří bez ohledu na čistotu. Bez vakcinace se znovu rychle začnou vyskytovat infekce, se kterými se již běžně nesetkáváme, jako třeba dětská obrna nebo spalničky, záškrt, zarděnky, příušnice, těžké zápaly plic a hrtanu, hepatididy a další choroby.

Mýtus 2:

Očkování má několik nebezpečných nežádoucích účinků, o kterých se dnes vůbec neví. Očkování může i zabíjet.

Vakcíny jsou velmi bezpečné. Většina reakcí na očkování bývá pouze mírná a dočasná, třeba bolest v místě vpichu nebo zvýšená teplota. Skutečně závažné zdravotní následky jsou velmi vzácné, podléhají přísnému sledování. Daleko větší nebezpečí představují nemoci, proti kterým se očkuje. Dětská obrna (poliomyelitis) vede k ochrnutí končetin, poloviny či celého těla, spalničky mohou způsobit zánět mozku či slepotu, zarděnky u těhotné ženy vyvolají nevratné a velmi těžké poškození dítěte. Očkování může zabránit i smrtelným infekcím.

Mýtus 3:

Očkování může způsobit syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Nikdy nebyla prokázána příčinná souvislost mezi podáním vakcín a náhlým úmrtím kojence.

Mýtus 4:

Dětské nemoci, proti kterým se očkuje, jsou smutnou, ale nedílnou součástí života.

Závažné choroby jako spalničky, příušnice a zarděnky mohou nejen u dětí, ale i u dospělých vést k těžkým komplikacím, např. k zápalu plic, zánětu mozkových blan, slepotě, průjmu, zánětu ucha, vrozenému syndromu zarděnek (nakazila-li se matka zarděnkami během těhotenství) a dokonce k úmrtí. Dítě, které očkováno není, je zbytečně vystaveno velkému zdravotnímu riziku.

Mýtus 5:

Podání kombinovaných vakcín může přetížit imunitní systém.

Děti jsou ve svém přirozeném prostředí každodenně vystavovány stovkám látek, na které imunitní systém reaguje. Nové antigeny se do těla dostávají třeba při běžném jídle. Denně se dětský organismus setkává se stovkami typů bakterií a virů, mnohé z nich žijí na kůži, na sliznicích nosu či dýchacích cest, v zažívacím traktu. Při nachlazení imunitní systém dítěte reaguje na více podnětů než při očkování.

Mýtus 6:

Chřipka není závažná nemoc a očkování proti ní není účinné.

Chřipka (ta pravá) je závažná nemoc, která každý rok zabije 300 až 500 tisíc lidí na světě. Riziko těžkého průběhu i úmrtí je vyšší u těhotných žen, malých dětí, starších lidí a u pacientů s chronickými onemocněními, jako jsou například cukrovka, chronická plicní obstrukční choroba (rozedma plic), srdečně-cévní onemocnění a onkologické choroby.  Očkování proti chřipce však nefunguje na choroby z nachlazení, které nemají zpravidla vážný průběh, ani následky. Proti chřipce je vakcinace účinná zhruba z 90 %.

Mýtus 7:

Očkování způsobuje autismus.

Neexistují žádné důkazy, které by prokázaly souvislost mezi očkováním a autismem, ačkoli se po těchto průkazech usilovně pátralo. Naopak, autor tohoto prohlášení byl podplacen odpůrci očkování a důkazy zfalšoval.

MUDr. Marta Šimůnková

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►