Měření cévního věku: Proč cévy mohou být o několik let starší než vy

Měření cévního věku je stále více žádanou službu Alphega lékáren, která umožňuje zjistit, v jakém stavu jsou naše cévy. Tím, že měření probíhá už třetím rokem postupně ve všech regionech ČR, se tato služba zpřístupnila prakticky každému zájemci.

Měření cévního věku: Proč cévy mohou být o několik let starší než vy

Při tomto měření se zjišťuje pružnost cév a to, jestli odpovídá věku pacienta. Samotná pružnost cév se s přibývajícím věkem snižuje, může tedy sloužit jako jeden z ukazatelů našeho zdravotního stavu. Jak člověk stárne, stárnou i všechny jeho orgány. Ideální je, když „stárneme souměrně a plynule“. Jde o to, aby některý z našich orgánů nebyl ve výrazně horším stavu než zbytek těla. Proto také hovoříme o cévním věku.

Pakliže věk cév odpovídá našemu stáří nebo je nižší, máme cévy v pořádku, můžeme se tak těšit z pěkného výsledku. Když po měření zjistíme, že jsou naše cévy výrazně starší než my, měli bychom se zamyslet nad životním stylem a péčí o své zdraví. Na takový výsledek je dobré podívat se jako na možnost nového začátku, jako na novou příležitost udělat něco sám se sebou, protože nikdy není pozdě.

ČTĚTE TAKÉ: Cévní stárnutí: Jak vzniká ateroskleróza?

Pružnost cév je důležitá

Zjednodušeně řečeno je pružnost cév ukazatelem toho, jak moc je naše tělo „zanesené“. Na vnitřní stěně cév se v průběhu života ukládají tukové látky z krve a časem vytvoří tzv. aterosklerotické pláty. Můžeme si to představit jako zanesenou zahradní hadici. Je pak méně ohebná, při vpuštění většího tlaku vody se neroztáhne a tlak zůstane vysoký. Může také dojít k uvolnění některých usazených součástí a ty pak ucpou trysku. A obdobně to vypadá i v našem těle. Lidé s tuhými cévami mívají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Bohužel se k tomuto riziku často přidají další problémy, zpravidla způsobené nezdravým životním stylem. A čím více rizikových faktorů máme, tím více se zvyšuje pravděpodobnost nějakého akutního stavu, jako je například cévní mozková příhoda. 

Průběh návštěvy lékárny

Samotné vyšetření včetně rozhovoru lékárníka s pacientem trvá asi 15 minut. Je důležité, abyste byli v klidu a nebyli jste před měřením vystaveni zásadní fyzické zátěži. V lékárně vás nejdříve na chvíli posadí a nechají odpočinout, aby byly výsledky měření co nejpřesnější. Rozhodně přijďte v krátkém nebo volném rukávu, protože dostanete na paži manžetu, podobně jako při měření krevního tlaku, tomu je také toto vyšetření nejvíce podobné. Metoda a princip jsou odlišné, ale pocit budete mít stejný, protože manžeta na paži se bude několikrát nafukovat a vyfukovat. Budete upozorněni na to, že při samotném vyšetření nesmíte mít nohu přes nohu, mluvit, smrkat atd., aby nedošlo k ovlivnění výsledků.

     Pro koho je měření určeno?

     Cévní věk si v Alphega lékárnách může změřit kdokoliv starší osmnácti let, s výjimkou pacientů
     s kardiostimulátorem a těhotných žen.
     Na měření by se měli objednat zejména ti, kteří jsou vystaveni alespoň jednomu z níže
     uvedených rizikových faktorů:

  • zvýšený krevní tlak
  • zvýšená hladina krevních tuků (hlavně triglyceridů a LDL cholesterolu)
  • obezita, diabetes II. typu
  • kouření, nadměrná konzumace alkoholu
  • genetická dispozice (některý z rodičů prodělal infarkt či mozkovou příhodu)
  • období po přechodu u žen, zvláště u těch, které měly dříve nižší krevní tlak 


Před samotným vyšetřením vás ještě lékárník vyzpovídá. Zeptá se vás na jméno, věk, váhu a výšku. Nemá cenu tyto hodnoty vylepšovat, protože jejich správné zadání výrazně ovlivní přesnost výsledku. Nemusíte se stydět, neskládáte zkoušku, nikdo se vám nebude smát. Výsledek měření cévního věku, včetně citlivých údajů, slouží jen pro vás.

Co se vlastně měří

Principem metody je měření rychlosti šíření pulzové vlny. Tak, jak bije srdce, dochází k jeho stahování a roztahování. A při každém stažení dochází k šíření pulzové vlny. A tato vlna se cévami šíří dál a odráží se od jejich stěn.

 

     Seznam Alphega lékáren, ve kterých měření probíhá, naleznete
zde

Kde právě měříme cévní věk


Když jsou stěny cévy pružné a mladé, zpomalují odraz této vlny a rychlost jejího dalšího šíření je tak nižší. Naopak v cévách tuhých a nepružných pulzní vlna přímo letí. Stěna cévy je tvrdá, nezareaguje na pulz a ten se okamžitě odrazí. Představit si to můžete, jako když hodíte gumový míček na tvrdou betonovou podlahu a potom na písek. Z betonu se odrazí rychle a vysoko, zatímco z písku malinko nebo vůbec.

Výsledek a co s ním?

Po ukončení měření dostanete zprávu s výsledkem. A protože výsledek ve formě čísla, vyjadřujícího rychlost šíření pulzní vlny v metrech za sekundu, málokomu něco řekne, budete ho mít na zprávě graficky zobrazen - bude se na vás koukat buď zelený smajlík, žlutý s neutrálním výrazem, anebo se na vás bude mračit obličej červený. Stáří cév budete mít vyjádřeno počtem let, o kolik jsou starší, nebo mladší než vy, eventuálně jestli jsou stejně staré. A pokud není váš výsledek dobrý, využijte jej jako příležitost začít pro sebe něco dělat a pokusit se negativní změny ve vašem těle zpomalit. Rádi vám s tím pomůžeme.

Mgr. Leona Štěpková
Alphega lékárnice
Hostomice nad Bílinou

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►