Meduňka lékařská: Uklidňující zázrak s vůní citrónu

Ačkoli se všichni stresu bráníme a tvrdíme, že nás se netýká, nemusíme si nic nalhávat. Každý z nás je v dnešním zrychleném světě v touze dostát očekávání druhých čas od času pod nepříjemným tlakem, který často vyústí ve stres. A pokud není v našich silách se mu úplně vyhnout, měli bychom se naučit, jako se ho zase co nejrychleji zbavit. Tím pravým receptem může být právě meduňka.

Meduňka lékařská je rostlinka, která je ceněná především pro své uklidňující účinky. Snižuje stres, pozitivně ovlivňuje stavy nervové vyčerpanosti a zmírňuje nervozitu. Navíc se nám po jejím požití lépe usíná a prý se nám po ní zdávají hezké sny.

Meduňku milují včely a říká se, že nikdy nezaútočí na nikoho, kdo má tuto bylinku u sebe.
A jak už to u léčivých bylinek bývá, mají dlouhou historii. Meduňku využívali již staří Římané, kteří objevili její schopnost tišit křeče, zahnat bolest břicha, bušení srdce i melancholickou náladu. 
 
Meduňka lékařská

Nasušte si meduňku do zásoby 

Meduňka lékařská je vysoká asi 70 až 150 cm, má drobné bílé květy a listy s výraznou citrónovou vůní. Ve volné přírodě ji ale v České republice takřka nepotkáte. Abychom se však z jejích účinků mohli těšit, hojně ji pěstujeme.
 

   Meduňka má své místo i v kuchyni

   Meduňka se nedoporučuje tepelně upravovat, nejlepší je čerstvá. Vyzkoušejte čerstvé lístky
   Meduňky jako dochucovadlo salátů či příloh, jako jsou brambory a rýže. Výborně chutná také
   přimíchaná do jogurtu, domácí zmrzliny, mléčných nápojů nebo polévky. Nechybí ani v
   míchaných nápojích. Zkrátka fantazii se meze nekladou.
 
 
Meduňka je nenáročná a hodně toho vydrží, proto se nemusíme bát s jejím pěstováním kdykoli začít. 
U meduňky si nejvíce ceníme jejích měkounkých lístečků a nati. Meduňku sbíráme těsně před rozkvětem, protože právě v tuto dobu obsahuje nejvíce léčivých silic. Pokud si rostlinku chceme nasušit do zásoby, musíme ji usušit velmi rychle nejlépe v tenkých vrstvách. Kdybychom ji totiž sušili pomalu, mohla by se zapařit a zhnědnout. Suché rostlinky je nejlepší uchovávat v papírových nebo jutových sáčcích. 
 

ČTĚTE VÍCE: Bylinková vína? Okuste jejich kouzlo

 
Meduňka má ale mnohem více léčivých účinků, než je uklidnění a podpora spánku. Pomáhá nám také při bolestech hlavy a při menstruačních bolestech, které mohou při pravidelném pití čaje zcela odeznít. 
 
Jako další ve výčtu pozitivních schopností meduňky jsou její antibakteriální a antivirové účinky. Proto neuděláme chybu, sáhneme-li po ní při nachlazení, chřipce či rýmě a je také skvělým pomocníkem při boji s opary. Rovněž nám pomůže odstranit zažívací potíže a podpoří činnost zažívacího systému. 
Meduňka je výborná při srdeční arytmii, zpomaluje srdeční tep a dokáže také mírně snižovat krevní tlak. 
 
Pití meduňkového čaje nám pomůže s pamětí. Doporučuje se také pacientům s Alzheimerovou chorobou a sklerózou. Pohrdat by jím neměli ani studenti, kteří potřebují, aby jejich paměť před zkouškami fungovala na více než sto procent.

Dopřejte si koupel 

Zažíváme-li stres, nervozitu, nebo jsme-li jednoduše unavení, měli bychom sáhnout po meduňkovém odvaru. Ten totiž můžeme přidat také do koupele a připravit si z ní oázu pro relaxaci. Meduňková koupel nás zbaví veškerého napětí a připraví nás na klidný spánek. Pozitivní účinky koupele ocení také revmatici a lidé s bolestivými klouby. A jako poslední pozitivum meduňkové koupele je pročištění pokožky.
 
 

   Průkaz totožnosti:Meduňka lékařská

   Botanický název: Melissa officinalis 
   Čeleď:  hluchavkovité 
   Kde roste: Meduňka pochází ze Středomoří, u nás ji ve volné přírodě nenajdeme. Má ráda teplo,
   proto se jí daří na chráněném slunném místě s propustnou humózní půdou. 
   Které části se používají: list, nať 
   Co obsahuje: silice (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), třísloviny, kyseliny
   hydroxytriterpenové, hořčiny, flavonoidy, minerální látky
 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►