Máta peprná: Zdraví, které voní

Charakteristická vůně plná svěžesti nám připomíná léto. Máta se totiž stala velmi častou surovinou pro výrobu chutney k jehněčímu grilovanému masu a je rovněž základem oblíbeného letního drinku mojita. Její síla však sahá mnohem dále než jen k uspokojení našich chuťových buněk.

 

Mátový čaj, čaj z máty peprné

Mátu uctívali už v pradávném arabském světě. Měla pro ně kultovní význam a byla symbolem lásky a přátelství. Arabové ji také velmi často nosili v kapsách, protože její vůně odháněla mouchy a hmyz. Ceněna byla ale především pro to, stejně jako dnes, že uměla povzbudit organismus a ulevit při žaludečních a trávicích obtížích.

Máta peprná je známá po celém světě a není náročné ji vypěstovat. Používáme ji jako koření i jako léčivku, a to celkem běžně. Má čtyřhrannou lodyhu, zašpičatělé listy a drobné fialové květy. Pokud ale chceme plně využít její léčivé účinky, musíme ji sklízet v létě ještě před tím, než rozkvete.

ČTĚTE TAKÉ: Heřmánek pravý pro zdraví i pro krásu

Sebraná rostlinka se potom suší ve stínu, a pokud je to jen trochu možné, tak rychle. Kdybychom totiž mátu sušili pomalu, rostlinka by nám zhnědla. Suché listy se doporučuje uchovávat v dobře utěsněných nádobách.

To nejcennější, co nám může máta peprná nabídnout, je prchavý olej, který obsahuje. Mátový olej se skládá z více než čtyřiceti složek, ale pro nás jsou nejdůležitější mentol (až 55 procent oleje), menton (až 30 procent oleje) a mentylacetát (až 10 procent oleje). Máta peprná obsahuje mnohem více mentolu než kterýkoli jiný druh máty.

Sbohem žaludečním obtížím

Mátový olej dokáže zvláčňovat svalovinu zažívacích cest, a pomáhá tak uvolňovat střevní křeče a plyny. Tyto účinky jsou ceněny především u jedinců, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku. Ten se projevuje především bolestmi břicha, střídáním zácpy a průjmu a poruchou trávení. Pozitivně působí také při léčbě žlučových kamenů, prý je dokáže i rozpustit. U problematiky žlučových kamenů bychom užívání máty ale měli vždy zkonzultovat s lékařem.

Všechny tyto schopnosti máty způsobuje mentol. Ten totiž podporuje trávení, stimuluje odtok žluče a trávicích šťáv. Mentol ale umí také znecitlivovat a vyvolávat pocit chladu. Proto je máta vhodná rovněž k výplachům či kloktání při bolestech zubů či dásní.

Trápí-li vás nepříjemný zápach z úst, kápněte si kapku mátového oleje přímo na jazyk.

Mátový čaj i olej působí jako mírné anestetikum a pomáhají uklidnit nevolnost či mořskou nemoc a na druhé straně také podporuje chuť k jídlu.

Mátu lze ale užívat také zevně. Pokud si mátový olej vetřete do kůže, vaše svaly pocítí naprosté uvolněné. Mátový olej totiž pomocí nervů přenáší pocit chladu a tlumí nervy, které přenášejí bolest. Vhodná je také k léčbě ekzémů, při kopřivkách, vyrážkách a svědění pokožky. Mátu ocení také pohmožděná a revmatismem postižená místa.

Vyzkoušejte mátovou koupel

Povařte 200 gramů máty ve 3 litrech vody. Směs přeceďte a přidejte do připravené koupele. Taková lázeň vám pomůže od svalových křečí, posílá nervy a osvěží pleť.

U máty nebyly prokázány žádné vedlejší účinky a ve formě čajové směsi ji můžeme užívat dlouhodobě. Pokud mátu užíváme samostatně, je vhodné léčebnou kúru vždy po deseti dnech přibližně na jeden týden přerušit. Pozor si musejí dát také kojící matky, protože máta může snižovat produkci mateřského mléka.

Každé semeno dá vzniknout jiné rostlině

Kromě skvělých léčebných účinků skrývá máta ještě jednu zajímavost. A to fakt, že pokud vyroste ze semene, zpravidla má plně jiné vlastnosti než původní rostlina. Z tohoto důvodu se máta většinou množí vegetativně dělením trsů či řízkováním.

  Průkaz totožnosti:Máta peprná

Botanický název: Mentha piperita

Čeleď: hluchavkovité

Kde roste: Máta peprná byla zkřížena zřejmě v západní Evropě, odkud se rozšířila takřka do celého světa. Má ráda chráněná, slunná místa a nevápnitou, humózní půdu. Její kořeny jsou poměrně agresivní, a tak potřebuje více vláhy a půdu umí vyčerpat poměrně rychle. U nás se většinou pěstuje na zahrádkách či v květináčích, jen zřídkakdy ji můžeme vidět volně v přírodě.

Které části se používají: listy před rozkvětem, nať s mladými kvetoucími vršky

Co obsahuje: mentol, menton, mentylacetát, mentofuran, terpeny

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►