Co byste měli vědět o vitaminech

Co byste měli vědět o vitaminech

 1. Vitaminy jsou látky, které regulují a urychlují průběh chemických reakcí v organismu. Podílejí se na metabolismu základních živin a jejich přeměně na energii, mají význam pro stavbu a správnou funkci řady tkání i hormonů, podporují funkci imunitního systému, působí preventivně proti degenerativním i nádorovým onemocněním a řada z nich má i další vysoce specifické funkce.
   
 2. Všechny vitaminy patří mezi esenciální látky, tedy takové, které si naše tělo nedokáže vyrobit samo, a proto je musíme přijímat, ať už potravou nebo prostřednictvím potravinových doplňků. Většina vitaminů je obsažena v potravinách, k syntéze vitaminu D je navíc potřeba vystavení kůže slunečnímu záření. Za normálních okolností u zdravých jedinců obvykle k pokrytí potřeby vitaminů stačí pestrá a vyvážená strava. Zvýšené nároky na přísun vitaminů bývají v dětství, u těhotných a kojících žen, u sportovců nebo těžce fyzicky pracujících osob, u řady akutních i chronických onemocnění apod. V těchto případech je obvykle nezbytná suplementace vitaminů potravinovými doplňky. 

ČTĚTE TAKÉ: Puškvorec obecný: Starodávná vodní rostlina 

 1. Vitaminy se dělí na dvě základní skupiny: na vitaminy rozpustné ve vodě (skupina vitaminů B a vitamin C) a vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K). Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že vitaminy rozpustné ve vodě dokáže organismus při nadbytku vyloučit močí, zatímco vitaminy rozpustné v tucích se v těle ukládají a organismus je vyloučit nemůže. Proto se vitaminy rozpustnými ve vodě teoreticky nelze předávkovat, zatímco vysoké dávky vitaminů rozpustných v tucích mohou působit na organismus toxicky a vést k velmi závažným zdravotním stavům. 
   
 2. Dlouhodobý nedostatek vitaminů (tzv. avitaminózy) může rovněž způsobit závažné újmy na zdraví. V našich podmínkách obvykle k těžkým avitaminózám nedochází, ale u řady jedinců se mohou objevit různé zdravotní potíže způsobené nižším než optimálním příjmem vitaminů. Většinou se nejedná o nedostatek jediného vitaminu, ale skupiny několika z nich (např. skupina vitaminu B). Důvodem bývá špatná skladba stravy, nerespektování zvýšených nároků, případně onemocnění, která např. snižují absorpci vitaminů ze střeva nebo jejich využití.
   
 3. Pro každý vitamin existuje jak doporučená denní dávka, která by se měla dodržet, tak optimální způsob podávání. S výběrem vhodného vitaminového přípravku i s jeho dávkováním vám poradí ve vaší oblíbené Alphega lékárně. 

MUDr. Kateřina Uxová

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►