Léčivé byliny pro celý život ženy

Na ženské potíže se léčivé bylinky používaly odpradávna. Jsou nejčastějším průvodcem žen na cestě k dobrému fyzickému i duševnímu zdraví. Například již ve starém Egyptě se používaly k usnadnění porodu, k zabránění početí, k vyvolání potratu.

Bylinky pro ženy

Vposlední době se na nás v lékárně skutečně velmi často obracejí ženy s prosbou o radu ohledně léčivých bylin při řešení jejich typicky ženských obtíží. Nejčastěji chtějí pomoci otěhotnět, přičemž zatím nechtějí použít léčbu hormonální. Často mají také problémy s bolestivou menstruací a v neposlední řadě i ženy v klimakteriu nechtějí na své potíže užívat hormonální preparáty. V nedávné době byly v některých rostlinách objeveny účinné látky podobné ženským hormonům estrogenům i progesteronu a provedené studie opravdu potvrzují jejich účinky na ženský organismus.

Byliny obsahující fytoestrogeny

Fytoestrogeny se účinkem podobají hormonu estrogenu, který se tvoří v první fázi menstruačního cyklu zhruba od 5. do 14. dne. Ovlivňuje zrání Graafova folikulu, nárůst děložní sliznice a ovulaci – uvolnění vajíčka, ke kterému obvykle dochází 14. den cyklu. Graafův folikul praská a vajíčko je uvolněno do břišní dutiny, kde je zachyceno vejcovodem.

CHMEL

Obsahuje hořčiny, lupulin, třísloviny a látku estrogenní povahy. Již v minulosti se pivo podávalo mnichům v klášterech k potlačení jejich pohlavní touhy, protože chmel působí antagonisticky proti mužskému hormonu – testosteronu. U žen naopak pohlavní touhu vyvolává a podporuje jejich plodnost. Napomáhá totiž dozrání vajíčka a ovulaci. Chmel je možno využít také v klimakteriu, kdy uklidňuje a harmonizuje hormonální cyklus při nedostatku estrogenů.

LEN

Ve lněném semínku se podle posledních výzkumů nacházejí hormonálně aktivní lignany, které vyrovnávají hladinu estrogenů. Dále také obsahuje omega-3 kyseliny s protinádorovým účinkem, účinkem na čištění cév a snížení cholesterolu a látky slizovité povahy. Využívá se při potížích v přechodu, suchosti v pochvě. Semínko je vhodné také na usnadnění porodu. Porodní cesty jsou pak jak namazané. Užívá se 1 lžíce semínek denně. Před konzumací je nutné narušit slupku semínka, aby naším traktem jen bezvýznamně neprošlo. Ideální je použít mlýnek na kávu či mixér.

PLOŠTIČNÍK

Severoameričtí indiáni nazývají tuto rostlinu ženský kořen, nejvíce ho využívají k usnadnění porodu. Ploštičník obsahuje triterpenové glykosidy, flavonoidy a kyseliny fukinolovou a piscidiovou, které jsou údajně nositeli estrogenního účinku. Působí na hypotalamus, dává signál ke snížení luteinizačního hormonu. Je schopen vyrovnávat návaly horka, poruchy spánku a srdeční tep, proto se v Evropě velmi často používá na přírodní řešení klimakterických potíží. Doporučuje se buď ve formě tablet s obsahem suchého extraktu 40 mg kořenové drogy, nebo ve formě lihových kapek. Ploštičník se využívá také v homeopatii jako přípravek Actaea racemosa v přípravě na porod. Měsíc před porodem se užívá v ředění 9 CH 5 granulí večer.

3 TIPY na receptury osvědčených gynekologických čajů!

GYNEKOLOGICKÉ CYSTY hluchavka, celík zlatobýl, svízel, průtržník – vše stejným dílem Připravte z bylinek nálev a pijte jeden šálek třikrát denně.

MYOMY měsíček, lichořeřišnice, kontryhel, řebříček, přeslička – vše stejným dílem Jeden šálek nálevu pijte třikrát denně po dobu tří týdnů. Pak udělejte jeden týden pauzu a můžete opět pokračovat.

KLIMAKTERIUM chmel 15g, srdečník 25g, třezalka 25g, šalvěj 20g Pijte dvakrát denně jeden šálek nálevu.

ŠALVĚJ

Šalvěj je přírodní antibiotikum, působí proti bakteriím a virům. Používá se na výplach při bolesti v krku, angíně, chrapotu, zánětech dásní. Kromě antimikrobiálních látek obsahuje také látky estrogenní povahy, a proto se používá jako součást bylinné směsi na podporu plodnosti. Zastavuje tvorbu mateřského mléka. Omezuje nadměrné pocení v klimakteriu.

JEŘÁB PTAČÍ

Kapky z květů jeřábu doporučoval ženám věhlasný bylinář Josef Antonín Zentrich. Získávají se z květů tohoto dekorativního stromu. Květy obsahují látky podobné estrogenním hormonům. Kapky jsou proto vhodné na úpravu menstruačního cyklu a k řešení klimakterických obtíží.

ČERVENÝ JETEL

Jetelové trojlístky představují podle dávných mýtů spojení minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Najdeme-li čtyřlístek, považujeme to za velké štěstí a možnost splnění našich přání. Jetel k léčení používala už Hildegarda z Bingenu v dávném středověku. Teprve v nedávné době byly v jetelu objeveny isoflavonoidy – genistein a daidzein, příbuzné estrogenům. Bylo zjištěno, že snižují návaly horka, lépe se vyživuje kůže a sliznice a mají kladný vliv na kostní hmotu. Podporují také dozrávání vajíčka a ovulaci, což je možné využít na podporu otěhotnění.

MALINÍK

Použití listů maliníku podporuje plodnost, pomáhá dozrávání a uvolňování vajíčka. Podporuje také tvorbu děložní sliznice. Zabraňuje potratům a předčasným porodům. Podporuje porod plodu i placenty, tvorbu mateřského mléka. Čaj z maliníku se doporučuje popíjet tři týdny před očekávaným porodem nejlépe v kombinaci s kontryhelem.

ČERNÝ RYBÍZ

Černému rybízu se tradičně přisuzuje černá fáze života ženy – klimakterium. Listy černého rybízu je vhodné kombinovat s chmelem a šalvějí. Bylinky obsahující fytoprogesterony Hormon progesteron produkuje žluté tělísko v druhé fázi menstruačního cyklu od 15. do 28. dne cyklu. Žluté tělísko vzniká přeměnou ovariálních folikulárních buněk z prasklého Graafova folikulu. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, mění se žluté tělísko na bílé a produkce progesteronu rapidně klesne. Tím dojde ke kontrakci arterie děložní sliznice, která přestane být zásobená krví. Nastává menstruační fáze, kdy dochází k odloučení krví nedostatečně zásobených buněk sliznice spolu s určitým množstvím krve.

KONTRYHEL

Německy se nazývá FrauenMantel, což znamená ženský plášť. Kontryhel obsahuje třísloviny, látky podobné hormonu progesteronu, flavonoidy a minerální látky. Doprovází ženy po celý jejich život, protože řeší bolesti při menstruaci, premenstruační syndrom zejména u mladých dívek, vyrovnává hladinu progesteronu, a je proto vhodný jako součást bylinné směsi napomáhající otěhotnění. Pije se v kombinaci s maliníkem tři týdny před porodem, protože koordinuje porodní stahy. Pomáhá také při zánětech dělohy a vaječníků, cystách v prsou a ve vaječnících. Ve směsi s přesličkou a kokoškou pastuší tobolkou se pije při poklesu dělohy. 

DRMEK – AGNUS CASTUS

Název v překladu znamená nevinný beránek, vychází totiž z praxe středověkých klášterů, kdy se drmek podával mnichům, protože obsahové látky potlačovaly libido. Proto se mu také říká mnišský pepř. Studie z nedávné doby skutečně prokázaly, že drmek obsahuje látky podobné hormonu progesteronu. Čaj nebo výtažky z plodů se užívají při nepravidelné menstruaci, příliš dlouhé menstruaci a při premenstruačním syndromu spojeným s napětím v prsou a bolestivými prsními bradavkami. 

Používá se také při ženské neplodnosti, spojené s nízkou hladinou progesteronu, při nedostatečné činnosti žlutého tělíska. Užívání je vhodné v druhé polovině menstruačního cyklu od 12. do 26. dne. Používání bylinky je v ČR zakázáno, ale na trhu jsou preparáty s obsahem extraktu z drmku nebo drmku homeopaticky naředěného. 

PharmDr. Lenka Zemanová
Alphega lékárnice, Louny

Přijďte se poradit přímo do naší Alphega lékárny:
Lékárna U Svatého Mikuláše, Beneše z Loun 321, Louny Tel.: 415 653 469

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►