Receptem na nespavost a stres je kozlík lékařský

Říká se, že spánek je základem zdraví nejen tělesného, ale také duševního. Během spánku se snižuje tělesná teplota i krevní tlak, zpomalí se dýchání, uvolní svalstvo a mozek, přestože nepřestává pracovat, není rušen vnějšími podněty. Co ale dělat, když se tělo z nějakého důvodu spánku brání?

Spánek tvoří přibližně jednu třetinu lidského života, proto bychom mu měli věnovat dostatečnou pozornost. Stejně tak bychom se neměli odvracet od úzkosti, depresí či stresu, které stále častěji doprovázejí naše pracovní i osobní životy. A jak zní naše rada? Kozlík lékařský.

Spánek je s kozlíkem kvalitnější a nedochází k předčasnému buzení

Kozlík lékařský a jeho pozitivní účinky na náš organismus prověřily celá staletí. Tato bylinka totiž dokáže vyrovnat hladiny důležitých látek v mozku, aniž by způsobovala závislost. Jedná se především o GABA kyseliny, jež ovlivňují schopnost usnout a pozitivně působí na psychickou pohodu. Někdy se dokonce tvrdí, že kozlík nervy nejen uklidňuje, ale zároveň posiluje.

Kozlík lékařský tedy přímo neuspává, nemá omamné účinky a nenarušuje důležité fáze spánku. Působí jako mírné, avšak účinné sedativum. Jeho vyšší dávky mohou působit také jako hypnotikum.

„Kočičí kořen“ navíc umí pomoci i při problémech s trávicím traktem, dokáže totiž uvolnit hladké svalstvo. Nepřímo pak na trávicí ústrojí působí odbouráním stresu, který stav traktu prokazatelně zhoršuje.

 

PRŮKAZ TOTOŽNOSTI:

Botanický název: Valeriana officinalis

Čeleď: kozlíkovité

Kde roste: Kozlíku lékařskému se daří v Evropě, Severní Americe i Asii. Můžeme ho nalézt na vlhkých loukách či na mýtinách v blízkosti lesů. Pokud ho budeme pěstovat na zahradě, je pro něj vhodné polostinné místo. Za předpokladu, že mu dopřejete dostatek vláhy, mu nebude vadit ani místo slunné.

Které části se používají: oddenek, kořeny, výjimečně nať

Co obsahuje: silice, seskviterpeny, valepotriáty, organické kyseliny, monoterpenové alkaloidy

 

 

Kozlík lékařský je trvalka dorůstající výšky okolo jednoho metru. Má lichozpeřené listy a bílé či červené květy, které jsou sestaveny do chocholíkatého hroznu.  Pro léčebné účely se využívá oddenek.

ČTĚTE TAKÉ: Tymián. Antibiotikum z naší kuchyně

Jak již bylo zmíněno, kozlík lékařský znají lidé již dlouhé věky. Vždy ale nesloužil jen jako bylinka bojující s nespavostí a stresem. Kořen kozlíku totiž v minulosti odháněl zlé duchy a čarodějnice. Tyto bytosti se kozlíku vyhýbaly, protože nesnášely jeho pronikavou vůni.

Kolem kozlíku se traduje také mnoho pověr. Svazeček kozlíku se například zavěsil nad dveře, a pokud dveřmi prošel někdo se špatnými úmysly, svazeček se pohnul. Kočičí kořen si lidé také pokládali zabalený v šátku na stůl. A to v okamžiku, kdy hráli karty a chtěli si přivolat štěstí ve hře. Rovněž štěstí v lásce má „ve svých rukách“ kozlík. Stačí rozdrtit jeho usušený kořen na prášek, jednu jeho lžičku přimíchat do vína, a to dát vypít osobě, po které toužíme.

KOZLÍK V KOMBINACI S DALŠÍMI BYLINKAMI

Kozlík + meduňka tato kombinace je první pomocí při nervozitě a rozčilení.

Kozlík + chmel pomáhají při nespavosti psychogenního původu.

Kozlík + srdečník + máta se podávají při tachykardii a arytmii.

Kozlík + fenykl / anýz / kmín / máta jsou vhodné k odstranění poruch trávení.

Kozlík + levandule / puškvorec pomáhají při neuróze trávicího traktu.

Kozlíková tinktura + lipový čaj jsou jedinečným pomocníkem proti pocitům úzkosti.

Kozlík + bazalka pozitivně působí proti depresím.

Práškovaný kořen kozlíku + med jsou starým lékem na bolest hlavy neznámého původu.

Kořen kozlíku + máta peprná + jitrocel kopinatý pomáhají při přetrvávajících bolestech zubů.

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►