Koronavirus v Česku

Rychle se rozšiřující virus COVID-19 zasáhl i Českou republiku. Vláda vydává řadu opatření, která mají za cíl postup nákazy zpomalit. Tato opatření je potřeba dodržovat bez výjimek. Kromě toho může každý přispět k ochraně zdraví uvědomělým chováním a důsledným dodržováním hygieny. Přečtěte si, jak chránit sebe i své okolí.

Koronavirus se přenáší kapénkovou cestou. To znamená, že zdravý jedinec se může nakazit i pobytem v blízkosti pacienta, který kýchá nebo smrká. Jemné kapénky se vzduchem dostanou do organismu vdechnutím nebo přes oční sliznici. Mezi nejohroženější skupinu patří senioři, jedinci s oslabenou imunitou a pacienti s chronickým onemocněním.

Jak se chránit před koronavirem?

Základní poučky, jak můžeme snížit riziko nakažení virem COVID-19, jsou přitom jednoduché:

 1. Důkladně a často si myjte ruce. Většina populace si myje ruce nedostatečně. Podívejte se na video: Jak si správně mýt ruce. Používejte desinfekční prostředky a udržujte čisté i předměty denní potřeby, zejména mobilní telefony.
 2. Při kašlání a kýchání si zakrývejte obličej papírovým kapesníkem. Papírový kapesník po použití okamžitě vyhoďte.
 3. Posilujte imunitu dostatkem vitamínů, spánku a pohybu.
 4. Vyvarujte se styku s viditelně nemocnou osobou. Pokud to jde, omezte dojíždění hromadnou dopravou a zvažte práci z domova.
 5. Dbejte nařízení vlády.  Aktuální vývoj a přijímaná opatření sledujte na stránkách ministerstva zdravotnictví - https://koronavirus.mzcr.cz.

Příznaky koronaviru 

Nákaza virem COVID-19 se projevuje podobně jako chřipka bolestí kloubů a svalů, únavou, dušností, kašlem, a především neustupujícími horečkami nad 38 °C. Pro zdravé jedince nebývá prodělání onemocnění zvláště náročné, ovšem u ohrožené skupiny (senioři, pacienti s chronickým onemocněním a slabou imunitou) může mít koronavirus fatální následky.

V případě podezření na onemocnění zavolejte svému lékaři. Rozhodně nikam nechoďte a vyčkejte jeho pokynů. Pomocí volně dostupných léků pouze potlačíte symptomy onemocnění (horečka, kašel, rýma), vakcínu přímo na toto onemocnění zatím nemáme.

Apelujeme na všechny, aby dodržovali vládní nařízení a chránili sebe a své blízké. Aktuální informace získáte na stránkách ministerstva zdravotnictvístátního zdravotního úřadu, nebo na infolince ( +420 724 810 106 a +420 725 191 367 a +420 725 191 370).

Pozastavení měření plicního a cévního věku

S ohledem na aktuální šíření koronaviru, a s tím související preventivní opatření, v Alphega lékárnách dočasně pozastavujeme poskytování screeningových služeb. Děkujeme za pochopení.

Potřebuji navštívit lékárnu, co mám dělat?

 1. Pokud je to možné, nechoďte do lékárny, v případě že kašlete, máte vyšší teplotu či další příznaky nachlazení. Pošlete za sebe zdravého rodinného příslušníka.
 2. Choďte do lékárny pouze pro léky, nákup zubního kartáčku, kosmetiky aj. nechte na dobu po pandemii. Lékárník vám rád pomůže s výběrem léků dle vašeho aktuálního stavu.
 3. Nepořizujte si zbytečné zásoby léků, lékárník váš požadavek může v zájmu ostatních pacientů omezit.
 4. Preferujte bezkontaktní předání eReceptu, v případě SMS eReceptu od vás lékárník nebude přebírat telefon. SMS recept si můžete pomocí aplikace „Lékárny v ČR“ převést na čárový kód.
 5. Dodržujte odstup od ostatních 2 metry. Při kontaktu s lékárníkem se vyhýbejte dotýkání výdejního pultu.
 6. Platbu provádějte, pokud možno, bezkontaktně.
 7. V lékárně se zdržujte co nejkratší dobu.

Vzájemná spolupráce, pochopení a dodržování nastavených pravidel pomohou celou situaci uklidnit a zabránit šíření paniky. Všichni naši Alphega lékárníci a lékárnice pracují v plném nasazení, aby vám poskytli adekvátní pomoc. Vaše bezpečí je naší prioritou.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►