Komerční sdělení

Nikotin: Příjemný společník, ale zlý pán

Každý z nás potřebuje během dne alespoň kratičkou pauzu. Přerušit tok pracovních myšlenek a relaxovat třeba tím, že si dáme dobrou kávu a pár minut myslíme jen na její výbornou chuť a skvělou vůni. Kuřačky a kuřáci obvykle ke kávě přidají ještě jednu, dvě, tři cigarety. Nikotin v nich obsažený je opravdu „poctivá“ droga – navodí příjemný stav mysli a na pár chvil dá zapomenout na všechna životní trápení. Bohužel s každou cigaretou „pozve“ kuřák do svého těla přibližně čtyři tisíce dalších látek, z nichž mnohé ničí jeho zdraví s vysokou účinností.

Nikotin, závislost

Závislost na nikotinu je mimořádně silná. Ani skutečnost, že si zásadně poškozuje svoje zdraví, v průměru o 7 – 14 let zkracuje život a stojí ho to spoustu peněz, většinou kuřáka nepřiměje k tomu, aby se této drogy vzdal. Přestat s kouřením, zvlášť v době kdy člověk prožívá nejrůznější osobní trable, se každému zdá naprosto nemožné.

ČTĚTE TAKÉ: Proč přestat s kouřením?

„Manžel si našel mladší ženskou, čeká s ní syna, teď od nás odešel, o naše dcery se vůbec nezajímá, moje maminka je po mrtvičce, starám se o ni, vy mi říkáte, že mám na čípku špatný nález a ještě po mně zase chcete, abych přestala kouřit! Vždyť já teď funguju jen díky tomu, že si dám párkrát za den kafe a k tomu vytáhnu rychle dvě, tři cigarety. Bez toho bych se fakt zbláznila“, s pláčem na mě vychrlila těžkou životní situaci pětatřicetiletá žena. Právě jsem jí sdělovala, že podle nálezu na děložním čípku a výsledku cytologického stěru je nezbytné podstoupit operaci děložního čípku a zjistit, zda se jedná o rakovinu nebo její předstupeň a jestli se při operaci postižená tkáň odstranila celá.

Odhodlání kuřáka přestat kouřit je pro úspěch zcela zásadní

Přestat kouřit dokáže člověk jedině tehdy, pokud skutečně přestat chce. Opravdu chce jedině tehdy, když důvody, pro které chce přestat, v jeho mysli jasně převáží nad těmi kratičkými, bezstarostnými chvilkami, které mu několikrát denně cigareta dá. Úkolem nás lékařek a lékařů je srozumitelně a podrobně seznámit pacienta se vším, čím kouření poškozuje jeho zdraví. Je třeba, abychom to kuřačkám a kuřákům opakovali při každém kontaktu.

Nikotin a káva

Nikotin z cigarety dorazí k receptorům v mozku během pár vteřin. Nikotin ze spreje na odvykání kouření asi za jednu minutu. Z různých forem náhradní nikotinové léčby je sprej nejrychlejší. Je nutné jej stříknout do úst předtím, než se začne s pitím kávy, protože káva snižuje pH v ústech. Při tomto postupu se nikotin efektivně vstřebá a rychle utiší chutě na cigaretu.

 

Ze sta kuřáků pouze jeden až dva dokáží přestat ze dne na den a už si nikdy nezapálí. Většina z těch, kteří cigarety odloží, po nich po pár dnech nebo týdnech znovu sáhne. Abstinenční příznaky je k tomu donutí. Nikotinové receptory v jejich mozku na přísun nikotinu čekají neodbytně a dlouho, jejich „hlad“po nikotinu dokáže překřičet i ty nejpádnější důvody proč nekouřit. Přesto je možné vyhrát boj s abstinenčními příznaky a současně zvládat složitou životní situaci.           

Účinná pomoc existuje 

Zbavit se abstinenčních příznaků pomáhá například lék vareniklin. Je na lékařský předpis, jeho cenu si hradí pacient. Při odvykání kouření ale doporučuji mnohem častěji náhradní nikotinovou léčbu. Je volně prodejná v lékárnách, lze ji užívat v různých formách – náplasti, pastilky, žvýkačky, sprej. Je možné jednotlivé formy kombinovat a individuálně dávkovat právě podle intenzity abstinenčních příznaků a díky tomu nedovolit, aby nikotinové receptory v mozku kuřáka překřičely jeho odhodlání nekouřit. Dostatečně účinné dávkování náhradní nikotinové léčby se dá najit vždycky.

ČTĚTE TAKÉ: Kouření: Zbavme se desítky let starého zlozvyku

Našlo se i pro moji pacientku, které se vyrovnávala s rozpadem manželství, nemocí maminky a vážným onemocněním děložního čípku. Kouřila od 16 let, kouření několikanásobně zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku. V šestnácti začala i s pohlavním životem. Očkovaná proti HPV – tedy virům, které se podílejí na vzniku rakoviny děložního čípku, nebyla. Tehdy u nás ještě toto očkování nebylo dostupné. V těhotenstvích a v době kojení nekouřila, ale pak ji nikotin nalákal zpět do svých závislostních sítí. Doporučila jsem jí nikotinové náplasti a sprej, který si do dutiny ústní stříkala vždycky před tím, než si začala vařit kávu a vždycky, když v průběhu dne pocítila chuť na cigaretu. 

Nikotin z cigarety dorazí k receptorům v mozku během pár vteřin. Nikotin ze spreje asi za jednu minutu. Z různých forem náhradní nikotinové léčby je nejrychlejší. Jen se musí do úst stříknout předtím, než se začne s pitím kávy. Ta snižuje pH v ústech. Nikotin by se díky tomu nevstřebal a do mozku nedorazil.

„Jak to dopadlo? Lepím si ty náplasti a před kávou si stříkám, ale fakt nekouřím. Potřebuju to všechno přežít, vždyť moje holky jsou ještě malé a budou mě ještě dlouho potřebovat. “, říkala naléhavě a s obavou hlase moje pacientka, když si po operaci přišla pro výsledky. U této ženy se jednalo o prekancerózu, tedy předstupeň rakoviny a nemocná tkáň byla odstraněna do zdravých okrajů. Pro ni skvělá zpráva. Na kontroly chodí každého půl roku. Už si nikdy nezapálila. Náplasti se sprejem používala asi tři měsíce, pak si ještě skoro půl roku aplikovala sprej před každou kávou. 

Při poslední kontrole, když jsem pacientce sdělila, že je všechno v pořádku, se mi s úsměvem pochlubila: „Teď už si umím vychutnat kávu úplně bez nikotinu. Ale ten sprej nosím v kabelce pořád. Pro jistotu“.                     

 
MUDr. Eva Klimovičová
Lednická gynekologie,
Pekařská 75, 69144 Lednice
eva@klim.cz
 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►