Jak pečovat o pleť v zimním období?

Zima už nám pomalu klepe na dveře a každý z nás už jistě při oblékání přidal nejednu vrstvu navíc. Podobnou pozornost bychom měli věnovat i pokožce.

Celoroční péče o kůži by měla být samozřejmostí (vždy přizpůsobujeme péči aktuálním klimatickým jevům), ale v zimě bychom se měli snažit ještě více. V letních měsících do péče o kůži zahrneme především aplikaci kvalitního krému s vysokým UV faktorem a dostatečnou regeneraci kůže, která může být podrážděná sluncem, chlorovanou nebo mořskou vodou. V zimních měsících nám práci ztěžují mráz, prudký vítr, chlad, suchý vzduch, znečištěné ovzduší a také výkyvy teploty v podobě přechodů ze zimy do přetopených místností.

Složení a funkce kůže

Kůže je největším orgánem lidského těla, který plní řadu významných funkcí. Je to především funkce obranná (chrání před vlivy fyzikálními, chemickými a biologickými). Tvoří bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím, čímž chrání lidské tělo před vstupem patogenních mikroorganismů. Správnou péčí o kůži můžeme její bariérovou funkci ještě posílit, a předcházet tak vzniku kožních onemocnění. U jedinců, kteří již kožním onemocněním trpí (především u pacientů s atopickou dermatitidou), je správná péče o epidermální bariéru ještě významnější, protože dokáže onemocnění příznivě ovlivnit. Kůže se dále podílí na udržování tělesné teploty. Je to místo, kde je vlivem UV záření aktivován vitamin D a K. Najdeme zde také receptory pro vnímání bolesti, chladu, tepla, exkreční úlohu kůže zajišťují potní a mazové žlázy a neopomíjejme také úlohu imunitní.

Kůže se skládá ze tří základních vrstev: pokožka (epidermis), škára (corium) a podkoží. Epidermis je tvořena vrstvami plochých buněk, které se směrem k povrchu ztenčují, rohovatí, olupují. Buňky hlubších vrstev se naopak stále dělí a vytlačují ty starší na povrch. Ve škáře najdeme již zmíněné receptory pro teplo atd. a také kolagenní a elastická vlákna, která se podílí na vazbě vody ve škáře. Poslední, tedy nejhlubší vrstvu kůže, tvoří podkožní vazivo, v různých místech více či méně bohaté na tuk. Tato vrstva chrání orgány před mechanickým poškozením i před změnou teploty.

Hydratace je důležitá

Základním předpokladem zdravé a krásné pokožky je hydratace. Mýtus o tom, že hydratační krémy se nesmí v chladném počasí používat, aby voda v pleti „nezamrzla,“ byl již vyvrácen. Držme se doporučení dermatologů a používejme v zimě krémy, které nám pomohou vodu v pokožce udržet, tedy ty mastnější. Pokud se jedná o kůži obličeje (pojem pleť je používán spíše jako kosmetický termín), je nutné při výběru správných ošetřujících přípravků přihlédnout k typu pleti. Zdravá pokožka obsahuje přibližně 72 % vody, ve které probíhají metabolické procesy. Při optimální hydrataci je kůže jemná, vláčná, elastická. Na povrchu kůže se nachází mírně kyselý povrchový film, který zabraňuje nadměrnému odpařování vody. Proces, který se také podílí na udržování správného obsahu vody a zároveň tělesné teploty, je pocení.

K poruchám hydratace kůže dochází jak při změně teploty, tak při změně vlhkosti vzduchu. V zimním období je vzduch více sušší nejen v domácím (vlivem topení, klimatizace), ale i ve venkovním prostředí. Pokožka může být přesušená, zarudlá, napjatá, podrážděná, drsná, svědivá, objevují se i šupinky a praskliny, které mohou být vstupní branou patogenních mikroorganismů.

Při mrazivém počasí se snižuje průtok krve oblečením nechráněnými místy a zpomaluje se metabolismus kůže. Následným přechodem do tepla dojde k překrvení, stěna drobných kapilár hlavně v obličeji je namáhána a může dojít i k jejich popraskání. 

Očista pleti a pokožky

Kromě hydratace je třeba dbát na správnou očistu pokožky. Obličejové partie ráno i večer očistíme pleťovým mlékem nebo čistícím gelem a proces dokončíme použitím pleťového tonika. Klasické mýdlo se pro použití na pleť obličeje nehodí. Nezbytná je naopak aplikace výživného krému s vitaminy. U suché a citlivé pleti volíme krémy mastnější, protože tento typ pleti je náchylnější ke ztrátě vody. U přirozeně mastné nebo aknózní pleti volíme krém hydratační. Smíšený typ pleti potřebuje hydratovat i chránit zároveň, nebraňme se proto kombinaci krémů. Přípravky s obsahem alkoholu bychom měli vyloučit, protože alkohol sám o sobě vysušuje.

Pozornost je vhodné věnovat také samotnému mytí. Pokud budeme obličej omývat pouze vodou, odstraníme jen nečistoty v ní rozpustné a voda sama (obzvláště tvrdá voda) může epidermální vrstvu narušit. Klasická tuhá mýdla mají zásadité pH, které narušuje přirozeně mírně kyselý ochranný film pokožky. Za vhodnější je považováno použití syndetů. Jedná se o syntetické detergenty,  neboli bezmýdlová mýdla, v jejichž složení nejčastěji najdeme např. olej z pšeničných klíčků, aminokyseliny, lecithin, panthenol, vitaminy atd.  Jejich pH je neutrální či mírně kyselé, při mytí příjemně pění a po omytí pěny zanechávají na pokožce zvlhčující složky.

V zimních měsících bychom měli omezit dlouhé a horké koupele. Pokud patříte mezi koupelové labužníky, vyměňte pěnu za olej. Některé z těchto koupelových aditiv jsou registrované jako léčivé přípravky a mohou být použity buď jakou koupelová přísada, nebo se přímo aplikují na pokožku. Po koupeli se pokožka jen lehce osuší ručníkem, aby se zabránilo setření vzniklého ochranného filmu. Jelikož se jedná o látky „mastné“, je třeba po použití těchto látek dobře očistit vanu, neboť hrozí riziko uklouznutí.

Rty a ruce je třeba hýčkat

Zvláštní péči je třeba věnovat pokožce rtů, která je velmi tenká, rychle vysychá a praská (situaci ještě zhoršuje časté olizování rtů). Několikrát denně přetřeme rty balzámem pokud možno s UV filtrem. Ve složení kvalitních tyčinek na rty by neměly chybět látky jako bambucké máslo, mandlový či olivový olej, vitaminy, panthenol atd. Další problematickou partií pro zimní období jsou ruce, v péči nám pomohou jak kvalitní krémy, tak prosté nošení rukavic.

K dětské pokožce bychom měli přistupovat ještě zodpovědněji, jelikož je mnohem tenčí než u dospělých. Riziko omrzlin hrozí hlavně u kojenců a malých dětí (především kombinace nízké teploty a větru usnadňuje poškození dětské kůže), proto je nutné používat krémy určené speciálně pro děti do nevlídného počasí. Dětská kůže, a především kůže novorozence, se v mnohém liší od kůže dospělého, ale informací je tolik, že by vydaly na samostatný článek. Aplikací kvalitních krémů s UV faktorem nic nezkazíme ani u dětí, ani u dospělých.

Nejen aplikace topických přípravků nám v zimě pomůže udržet pleť zdravou. Dodržujme pitný režim (v zimě se obecně příjem tekutin snižuje) a zdravý jídelníček (příjem vitaminů především z ovoce a zeleniny je k nezaplacení, největší roli hrají v souvislosti s pletí vitaminy A, C, E a antioxidanty). Dostatečný a pravidelný pohyb nám pokožku dobře prokrví, zrychlí látkovou výměnu v těle a odplaví odpadní látky i z kůže. Dopřejme si rovněž dostatek kvalitního spánku, neboť napomáhá odstraňování odumřelých buněk.

Co jsou emoliencia?

Emoliencia jsou látky, které doplňují do rohové vrstvy pokožky vodu, díky čemuž ji vyhlazují. U všech těchto přípravků se projevuje ve větší či menší míře tzv. okluzivní efekt - vytváří na kůži neprodyšný film. Čím je okluze větší, tím je menší ztráta vody. Velmi vysoký je tento jev u bílé vazelíny, která představuje výborné emoliens. Vedlejším efektem této látky je pocit mastnoty, který není každému příjemný. Méně mastné jsou stearylalkohol a cetylalkohol a dále můžeme v této skupině najít látky jako parafínový, mandlový, slunečnicový, sójový a rybí olej, tekutý parafín, kyselinu linolovou a močovinu. Výhodou těchto přípravků je i jejich protisvědivý efekt a možnost přidání dalších účinných látek. Např. bílá vazelína je sama masťovým základem a v lékárně slouží také k přípravě mastí.

 

               
Mgr. Monika Vostřelová
Alphega lékárnice, Jaroměř

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►