VĚNUJTE MINUTU SVÉMU ZDRAVÍ

Krevní tlak je tlak, který vyvíjí krev na stěnu cévy při rytmickém stahování srdce., jenž působí jako pumpa. Zapisujeme ho jako dvě čísla oddělená lomítkem. Proč je však vůbec důležité jeho měření a evidování?

Horní číslo, jehož hodnoty jsou vyšší, ukazuje tlak systolický. Jedná se o tlak v okamžiku, kdy dojde ke stažení srdečního svalu. Dolní hodnota tlaku s nižšími hodnotami je tlak diastolický, což je tlak v okamžiku, kdy srdeční sval odpočívá mezi dvěma údery a srdce se naplňuje krví. Tlak je vyjadřován v torrech (mm rtuťového sloupce).

Krevní tlak může být nízký a vysoký. Vysoký krevní tlak (neboli hypertenze) je spolu se zvýšenou hladinou cholesterolu a kouřením jedním ze tří hlavních rizikových faktorů, které vedou k onemocnění srdce a cév. Bohužel tato onemocnění (infarkt myokardu a mozková mrtvice) jsou u nás v žebříčku příčin úmrtí stále na prvním místě.

Proč máme vysoký krevní tlak?

Krevní tlak je proměnná hodnota ovlivněná řadou vnějších i vnitřních faktorů. Velice důležité je dodržování správné životosprávy. Rizikovým faktorem hypertenze je obezita, která je důsledkem přejídání a špatného složení stravy, dále nadměrného solení, požívání alkoholu anebo naopak nedostatku některých minerálů, jako jsou vápník, hořčík a draslík.

Krevní tlak mohou zvyšovat i některé léky, především dlouhodobě podávané kortikoidy, některá analgetika, cyklosporin a medikamenty užívané v psychiatrických indikacích.

Zvýšený krevní tlak, který v tomto případě nazýváme sekundární hypertenze, může být rovněž důsledkem nemocí, jako jsou například onemocnění ledvin či hormonální poruchy. K hypertenzi může dojít i během těhotenství.

Kdo by si měl krevní tlak měřit pravidelně

  • osoby, které prodělaly infarkt nebo mozkovou mrtvici
  • osoby mající zvýšené riziko rozvoje aterosklerózy: lidé se silnou nadváhou, se zvýšenými hladinami cholesterolu a/nebo triglyceridů, diabetici, kuřáci
  • osoby starší 50 let

 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►