HORKÉ LETNÍ DNY? ZCHLAĎTE SE!

Také patříte mezi osoby, kterým parné léto nevyhovuje? Jste unavení, nervózní a vyčerpaní tím věčným horkem a bodavým sluncem? Pak pro vás mám řešení - několik rad, jak toto období zvládnout v pohodě a užít si letního odpočinku.

Zpomalte

V létě omezte namáhavé činnosti včetně náročnějších sportovních aktivit. Pokud cvičíte, dodržujte dostatečné odpočinkové přestávky.

Ochlazujte se

Sedíte v rozpálené kanceláři, nebo celý den běháte ze schůzky na schůzku po rozpálených ulicích? Pokuste se zchladit v klimatizovaných prostorách bank, obchodů, lékáren či v příjemně chladných kostelech. Je-li to možné, osprchujte se chladnou vodou i v průběhu dne.

Zajistěte si dostatečný příjem tekutin

Platí pravidlo, že každou hodinu je třeba vypít čtvrtlitrovou sklenku. Pokud jste někde na cestách, nebo během dne přejíždíte na různá místa, mějte s sebou vždy láhev s pitím. Ideální jsou minerální vody, neperlivá voda a vlažný čaj. Nejlepší je čaj zelený, který se skvěle hodí jako chladivé letní osvěžení.

Čaj navíc podporuje dýchání, při pití čaje plíce nasávají více vzduchu a vydechují větší množství kysličníku uhličitého. Z povrchu našeho těla se uvolní více potu, a tím i škodlivin, čímž je zajištěna i detoxikace našeho těla. Je prokázáno, že teplý čaj dokáže snížit teplotu našeho těla až o 2 °C. Takže je dobré pít teplý zelený čaj v průběhu celého dne. K tomu je nutné pít i čistou vodu, aby nedošlo k dehydrataci těla.

ČTĚTE TAKÉ: Vyhněte se dehydrataci a užívejte si léto naplno

Zpestřením letních nápojů může být také mátová nebo meduňková limonáda, kterou připravíme velmi jednoduše. Mírně rozemnuté čerstvé lístečky máty nebo meduňky zalijeme perlivou vodou, přidáme plátky citronu a můžeme mírně osladit medem. Máta zklidňuje žaludek a meduňka nervy, a to se může (nejen) během letního cestování skutečně hodit.

A co alkoholické nápoje? Když venku pálí slunce, člověk si koleduje, že jeho opilost bude ještě horší. S alkoholem musíme zacházet opatrně, ale sklenka piva nebo vinný střik v podvečer mohou naše tělo ochladit, protože alkohol roztahuje periferní cévy.

Jezte ochlazující potraviny

Tradiční čínská medicína dělí potraviny na ochlazující, zahřívající a neutrální. A právě ty ochlazující jsou na léto nejvhodnější. Pomáhají našemu tělu, aby se uvolnilo, roztáhlo a ochladilo. V horkých letních dnech doporučujeme jogurty a zakysané mléko. Jogurty jsou ideální bílé, můžete si je dopřát v kombinaci s čerstvým letním ovocem.

Do stravy je také vhodné zařadit hodně ovoce, naše letní ze zahrádek, ale i tropické, ovocné šťávy a džusy. Skvělé jsou melouny, jahody, hrušky, hroznové víno a citrusové plody. Nezastupitelnou roli v letním stravování má zelenina. Buď samotná, nebo jako součást lehkých letních salátů, které místo kalorických dresinků ochutíme octem balsamico nebo jogurtovou zálivkou s bylinkami. Salát můžeme obohatit krůtím nebo králičím masem, které má také zchlazující účinky.

Výborný a silně chladivý je řecký okurkový salát tzatziki s jogurtem, česnekem a octem. Pro českou kuchyni sice nejsou typické studené polévky, ale jsou příjemnou alternativou zdravého letního oběda. Výborná je třeba řecká okurková polévka nebo španělská polévka gaspacho z rajčat a paprik.

Pro milovníky zdravé výživy je možno do letních jídel, zejména polévek, zařadit mořské řasy, které mají podle tradiční čínské medicíny výrazné zchlazující účinky a navíc jsou zdrojem jodu a minerálů.

Hýčkejte své nohy

Ochlazujte si nohy studenou vodou, sprchujte je. Výborným trikem je dát vlhčené ubrousky do mrazáku a pak si s nimi otírat nohy od kolen dolů a zpět. Na unavené oteklé nohy použijte Lioton nebo arnikový gel z lékárny. Otok opadne a uleví se křečovým žilám.

Volte vhodné letní oblečení

Vybírejte si oblečení z čisté bavlny, které dobře odvádí pot, saje, ochlazuje. Na hlavu nasaďte slušivý slamák. V letošním létě bude velmi moderní používání vějíře, který se k slamáku a pestrým letním šatům opravdu hodí. Princip fungování vějíře spočívá nejen v okamžitém zchlazení proudu vzduchu jako třeba u ventilátorů, ale napomáhá také rychlejšímu odpařování potu.

 

Užijte si letošní krásné léto a na závěr jeden tip na pestrý melounový salát plný vitaminů a minerálů:

mango, banán, třešně, broskve, jahody, meloun, citron, med, bílý jogurt

Mango oloupeme a nakrájíme na kostičky, banán na kolečka. Třešně omyjeme a vypeckujeme, broskve nakrájíme na plátky. Přidáme jahody a nakrájený meloun. Pokapeme citronovou šťávou a můžeme mírně dosladit medem. Na závěr je možno přidat bílý jogurt a letní osvěžující dobrota je na světě.

 

 

PharmDr. Lenka Zemanová

Alphega lékárnice, Louny

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►