Komerční sdělení

Den a život bez tabáku

Poslední májový den Světová zdravotnická organizace vyhlásila před třiceti lety Světovým dnem bez tabáku. Proto, aby upozornila na rostoucí epidemii závislosti na tabáku a více než pět milionů mrtvých, které má kouření každoročně na svědomí.

Od počátku dvacátého století až do dnešních dnů má kouření na svědomí víc lidských životů než všechny války, které se za tu dobu na naší planetě udály. O krutosti válek, a v nich zmařených lidských životech, nepochybujeme. Krutost závislosti na tabáku si většinou vůbec neuvědomujeme. Pro téměř třetinu populace naší země je tabák každodenní součástí života. Bohužel. Kouření zásadně poškozuje zdraví a v průměru o 7 až 14 let zkracuje život.

Dobré zdraví a dlouhý život

Dobré zdraví a plnohodnotný dlouhý život si přejeme všichni. Ne všichni však děláme dost proto, abychom svoje zdraví chránili. Většina lidí nedokáže do svého každodenního života – v posledních desetiletích výrazně zbaveného dostatečné pohybové aktivity – začlenit dostatek pohyb tak, aby jejich zdraví účinně chránil. Podle vědeckých studií se ukazuje, že právě pohyb je doslova zázračným lékem snižujícím výrazně riziko nemocí, kterým se říká civilizační. Aby tak pohyb působil, je třeba ho pravidelně, v přiměřené formě a v dostatečné dávce „užívat“.

Udělejte všechno proto, abyste chránili svoje zdraví - přestaňte kouřit

Nejjednodušší, nejpřirozenější a rozhodně nejlevnější formou pohybu je „obyčejná“ chůze. V dávce 40 až 60 minut v kuse pětkrát týdně je skutečným elixírem pro naše zdraví. Konzumace pohybu v této dávce vyžaduje zpočátku disciplínu, jakési přemáhání se. Po pár týdnech pravidelného „užívání“ se vyvine naštěstí žádoucí závislost na pohybu. Každodenní vycházka se stane pamlskem, který nás uklidní, zbaví stresu a přinese radost. Je to opravdové pohlazení. Každý ho dokáže vyrobit sám a zdarma.

Nebezpečné pamlsky

Existují nebezpečné pamlsky, které přinášejí zklidňující pohlazení rychle, bez námahy, ale vybírají krutou daň. Při nadměrné konzumaci vysloveně škodí. Pro někoho je takovým „beznámahovým“ pohlazením nadbytečné množství jídla, jiný sáhne po alkoholu, někdo hledá radost, pomoc a útěchu v tabáku. Tedy v cigaretách, dýmkách, doutnících. Někdo kombinuje vše dohromady.

Zatímco vyvážená a přiměřená strava je pro zdraví nezbytností, jedna – dvě deci dobrého vína nebo malé pivo, které si občas dáme, zdraví nepoškodí, v případě kouření o žádném bezpečném malém množství cigaret hovořit nelze. Škodí každá vykouřená cigareta, doutník, dýmka či vyšňupaná dávka tabáku. Nikotin obsažený v tabáku dokáže bezkonkurenčně nejrychleji „pohladit“ a uklidnit. Za svoji rychlost vybírá nesmírně krutou daň – závislost.

ČTĚTE TAKÉ: Proč přestat s kouřením?

Nikotin je také mimořádně nebezpečný jed. Smrtelná dávka pro člověka je 50 až 100 miligramů, tedy množství obsažené ve 2 až 3 cigaretách. Jedině díky tomu, že se z každé cigarety do organismu vstřebá „jen“ 20 až 40 % nikotinu, a naráz ani ten nejnáruživější kuřák nevykouří 10 či 20 cigaret, nedochází ke smrtelným otravám.

Nikotin je droga vyvolávající velmi silnou závislost. Proto je tak těžké s kouřením přestat. Proto kuřák opakovaně vedle nikotinu do svého organismu pouští více než čtyři tisíce látek, z nichž ani jedna není zdraví prospěšná. Naopak mnohé z nich způsobují nebo zhoršují nemoci srdečně cévního systému, plic, pohybového aparátu atd. Více jak stovka z nich jsou karcinogeny, látky vyvolávající nebo usnadňující vznik a rozvoj nádorových onemocnění.

Přestat kouřit není snadné, ale je to možné

Více než 70 % kuřáků si přeje přestat kouřit, jen 1 až 2 % z nich dokáže ze dne na den cigaretu definitivně típnout a už nikdy si nezapálit. Ostatní potřebují kvalifikovanou pomoc. Kouření, tedy závislost na tabáku, není zlozvyk. Je to nemoc, která nese v Mezinárodní klasifikaci nemocí označení F 17.

Ve své gynekologické ambulanci se věnuji léčbě závislosti u každé pacientky – kuřačky, která se do mé péče zaregistruje. Chci, aby se mým pacientkám zdravotně co nejlépe dařilo. Jejich kouření moji snahu výrazně hatí. Proto neváhám věnovat léčbě závislosti na tabáku dostatek času. Přesnou statistiku si vedu od července 2010. Od té doby ke mně přišlo více než 1200 nových pacientek, z nichž bylo skoro 240 kuřaček. Každé jsem podrobně vysvětlovala dopad kouření na zdraví, sdělovala, jak dosáhnout nekuřáctví za pomoci náhradní nikotinové léčby v dávce, která bude účinná a bezpečná.

Nikotin podávaný ve formě náplastí, žvýkaček, pastilek nebo spreje odstraní spolehlivě abstinenční příznaky, ale není doprovázen tisícovkami škodlivých látek, jako nikotin v tabákových výrobcích.

V průměru potřebuji při setkání s kuřačkou přibližně šedesát minut na to, abych v ní vzbudila dostatečné odhodlání přestat kouřit a zároveň jí poradila, jak toho dosáhnout. Každou pacientku upozorňuji na krizové okamžiky, kdy bude zase chtít po cigaretě sáhnout a jak tyto těžké chvíle překonat. Téměř 40 % pacientek, které ke mně přišly jako kuřačky, dokázalo cigaretu definitivně típnout. Každé si nesmírně vážím. Každá vynaložila velké úsilí, aby se závislostí na tabáku skoncovala. Každá žije svůj další život bez tabáku a každá ví, jak velký z toho má prospěch. Zdravotní i finanční.

Kuřák, který opravdu chce přestat kouřit, najde účinnou pomoc například v centrech léčby závislosti na tabáku. Působí v celé České republice a jejich seznam je na www.slzt.cz. Poradit dokáže každý lékař i každý lékárník. Bohužel nedostatek času vede mnohé lékaře k tomu, že se pacientů na kouření neptají a nezdůrazní, jak moc kouření poškozuje jejich zdraví.

Je dobře, že si díky Mezinárodnímu dni bez tabáku 31. května opět připomeneme, jak moc závislost na tabáku škodí. Ještě lepší však bude, když se co nejvíc kuřáků rozhodne pro život bez tabáku. Závislost na něm ničí zdraví jednotlivce a poškozuje ekonomiku státu. Ročně u nás zemře na následky kouření asi šestnáct tisíc lidí. Léčba nemocí způsobených nebo těsně souvisejících s kouřením stojí násobně víc, než stát vybere na spotřební dani za tabákové výrobky.

MUDr. Eva Klimovičová
Lednická gynekologie,
Pekařská 75, 69144 Lednice
eva@gynklim.cz

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►