Dejte si pozor na kosmetiku, kterou používáte

Žijeme ve 21. století, které můžeme směle nazvat stoletím chemie. Chemickými látkami jsme obklopeni, aniž si to uvědomujeme a  bohužel velká část z nich může být pro náš organismus toxická nebo škodlivá. Proto je potřeba se těchto nebezpečných látek vyvarovat.

Toxické látky jsou ze 60 %  do těla vstřebávány kůží . Odtud se dostávají do krve a lymfatického systému, usazují se v tukových tkáních a ovlivňují tak funkci našich orgánů a žláz.

Některé kosmetické přípravky mohou obsahovat látky, které nejsou našemu tělu  úplně prospěšné a  proto jejich dlouhodobé užívání  nelze doporučit. Při nákupu kosmetiky bychom měli vždy věnovat pozornost seznamu obsažených látek.

Zubní pasty a lauryl sulfát sodný

Lauryl sulfát sodný  se používá jako pěnidlo zejména v zubních pastách, ale též ve sprchových gelech ,tekutých mýdlech a ve vlasové kosmetice.

Prostupuje až šest milimetrů pod kůži a velmi rychle se dostává do krevního oběhu. Může způsobovat olupování a podráždění pokožky, lupy,,vypadávání vlasů. V ústech může vyvolat podráždění dásní a tvorbu aftů.

Dejte si pozor na kosmetiku, kterou používáte

Vlasová a tělová kosmetika

Sprchové gely a šampony velmi často obsahují také deriváty formaldehydu (bronopol, diazolidinyl urea, 3-dioxan). Tyto látky mohou být toxické pro imunitní systém a mohou též dráždit pokožku.

Jako konzervační látky prodlužující trvanlivost  kosmetických přípravků se používají parabeny (methylparaben, ethylparaben a propylparaben). Tyto látky napodobují hormon estrogen, čímž narušují hormonální rovnováhu, mohou dráždit pokožku a způsobit i alergické reakce.

Pleťové krémy

Krémy často obsahují silikony (dimethicon, amodimethicon, fenyl trimethicon). Pleť je po jejich použití hladká a hebká. Silikony však mohou zapříčinit ucpávání pórů, škodlivé látky se nemohou vyplavovat ven a vrací se zpět do pokožky. Prakticky nejsou biologicky odbouratelné. Krémy mohou dále obsahovat již zmíněné parabeny, nevhodná barviva a syntetické vůně.

Deodoranty a antiperspiranty

Deodoranty jsou většinou spreje, které pouze neutralizují tělesné pachy. Antiperspiranty mají zamezit pocení.

Tyto přípravky mohou obsahovat soli hliníku, které uzavírají póry, a tím zabraňují pocení.   Tím však zároveň znemožňují  kůži, aby se čistila a dýchala. Mohou vyvolávat alergické reakce a též  negativně

ovlivňovat nervový systém.  Existují také teorie, že mohou souviset s Alzheimerovou chorobou. Ukládají se většinou v nejbližších lymfatických uzlinách v podpaží (v horní kvadratuře), kde často vznikají nádory prsu. Antiperspiranty by také neměly obsahovat alkohol, který dráíždí kůži  a může vyvolat nepříznivé kožní reakce..

Antiperspiranty ani deodoranty nepoužívejte hned po vyholení podpaží. Holením se odstraní  horní vrstva kůže, naruší se její povrch a případné škodlivé látky z kosmetiky se  tak mohou lépe vstřebávat.

Parfémy, toaletní vody a dekorativní kosmetika

Levnějsí parfémy mohu obsahovat ftaláty. Používají se na zvýraznění vůní, mohou však  narušit hormonální systém  a též mohou mít mít toxické účinky na reprodukční ústrojí..

U dekorativní kosmetiky, především očních stínů, je potřeba dát pozor na toxická barviva.

Jak si vybrat tu správnou kosmetiku?

Řešením je nakupovat kosmetické prostředky tam, kde vám dokážou dobře poradit a nabídnout alternativu k těm škodlivým. Vyzkoušejte přírodní a biokosmetické přípravky  anebo sortiment kosmetiky, který je k dispozici v lékárnách.

Od kosmetiky k čisticím prostředkům

Bohužel také čisticí prostředky, jako jsou přípravky na mytí nádobí, podlah, prací prášky a gely, mohou obsahovat nebezpečné toxické látky. Jedná se opět o konzervanty, tedy parabeny, toxická barviva, pěnící látku lauryl sulfát a mnoho dalších.

Výbornou přírodní variantou úklidových prostředků jsou výrobky s mýdlovými ořechy. Jsou to plody indického stromu mýdlovníku. V Indii a Nepálu se používají jako rostlinný prací prostředek již od nepaměti.

Mýdlovník obsahuje hodně přírodního saponinu, který má pěnivé a čistící vlastnosti podobně jako mýdlo. Jedná se o 100 % rostlinný přípravek, který nezatěžuje životní prostředí,je biologicky recyklovatelný a je také vhodnou alternativou pro alergiky a osoby s kožními problémy. Prádlo  změkčuje přirozeným způsobem, takže není potřeba používat aviváž. Zachovává barvu u barevných textilií  a ekologickým praním se také chrání voda a vodní toky.

Mýdlové ořechy  jsou obsaženy i v  gelech do myčky a v přípravcích na ruční mytí nádobí. Ty mohou obsahovat i  antibakteriální koloidní sříbro a přírodní citronové silice, které nedráždí pokožku rukou.

PharmDr. Lenka Zemanová

Alphega lékárnice, Louny

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►