Komerční sdělení

Cigarety a cukrovka – jak spolu souvisejí?

Cukrovka (odborně diabetes mellitus) vás možná ve spojitosti s kouřením okamžitě nenapadne. V dnešní době už ovšem víme, že kouření způsobuje cukrovku druhého typu. Jaká další rizika s sebou kouření ve spojitostí s ní přináší a jak odvykat kouření s cukrovkou?

Cukrovka je onemocnění, které je spojené s vysokou hladinou krevního cukru a nedostatkem inzulinu potřebného pro jeho odbourávání. Jsou známy dva typy tohoto onemocnění – cukrovka 1. a 2. typu. V tuto chvíli je jisté, že kuřáci mají až o 40 % vyšší šanci, že se u nich v dospělosti objeví cukrovka druhého typu. Toto riziko se zároveň zvyšuje s množstvím vykouřených cigaret.

Jak kouření vede ke vzniku cukrovky?

Kouření zvyšuje výskyt zánětu v těle. K němu dochází tím, že chemikálie v cigaretovém kouři poškozují buňky a narušují jejich správnou funkci. Důkazy také ukazují, že kouření je spojeno s vyšším rizikem břišní obezity nebo obecně s výskytem tuku v oblasti břicha. Břišní obezita je známým rizikovým faktorem cukrovky, protože podporuje produkci kortizolu, hormonu, který zvyšuje hladinu cukru v krvi. Kuřáci také mívají vyšší koncentrace kortizolu než nekuřáci. Všechny tyto faktory pak společně přispívají k vyššímu výskytu cukrovky u kuřáků.

Kouření zvyšuje také riziko závažných komplikací cukrovky

Nejde ale jen o vznik cukrovky, kuřáci mají vyšší riziko závažných komplikací cukrovky, včetně:

  • onemocnění srdce a ledvin,
  • špatného průtoku krve v nohou a chodidlech, který může vést k infekcím, vředům a možné amputaci končetiny,
  • retinopatie (onemocnění sítnice oka, které může vést až ke slepotě),
  • periferní neuropatie (poškození nervů na pažích a nohou, které způsobuje necitlivost, bolest, slabost a špatnou koordinaci).

Jak snížit rizika spojená s cukrovkou?

Naštěstí nejste v boji s cukrovkou zcela bezmocní, jejím komplikací můžete zabránit vlastním přičiněním. Stačí:

  • Vést aktivní život – pohyb podporuje metabolismus krevního cukru a může snížit pravděpodobnost obezity, která je dalším rizikovým faktorem cukrovky.
  • Jíst zdravě – konzumujte stravu bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny s nízkým obsahem tuku, soli a jednoduchých sacharidů. Vláknina je obzvláště důležitou součástí stravy cukrovkáře, protože pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
  • Řídit se radami svého doktora – to znamená užívání vhodných léků a dodržování pokynů lékaře, a to zejména, pokud již zažíváte nějaké problémy.
  • Omezit nebo přestat kouřit – neexistuje bezpečná varianta kouření, nejlepším způsobem, jak snížit riziko kouření, je přestat kouřit.

Pokud se vám dlouhodobě nedaří kouření omezit, často bývá nejlepší možností s kouřením ze dne na den přestat. Pokud máte strach z odvykacích stavů, můžete se poradit s odborníky, či si v lékárně obstarat přípravky náhradní nikotinové terapie.

Náhradní nikotinová terapie slouží k odvykání kouření. Její prostředky dodávají tělu nikotin bezpečnější formou než cigarety a zejména v prvních dnech odvykání jsou pro mnoho kuřáků důležitou oporou. Zvolit můžete z mnoha variant, vyrábí se například orální nikotinové spreje (Nicorette® Spray 1 mg/dávka), léčivé žvýkací gumy (Nicorette® Classic Gum 2 mg) či transdermální náplasti (Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h). Náhradní nikotin vám může pomoci zahnat chuť na cigaretu v prvních týdnech odvykání, čímž se výrazně zvyšuje i vaše šance na to, že půjde o váš poslední pokus.

Každá nezapálená cigareta se počítá, co můžete tedy udělat ještě dnes, abyste jejich počet omezili a ulevili svému zdraví? Pamatujte, nejste na to sami! Odvykání vyžaduje nejen rozhodnost a odvahu, ale i náležitou přípravu a trpělivost.

Zdroje:
https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/diseases/diabetes.html
https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/sgr/50th-anniversary/pdfs/fs_smoking_diabetes_508.pdf
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317411


Reklama na léčivý přípravek. Léčivá žvýkací guma Nicorette® Classic Gum a  orální sprej, roztok Nicorette® Spray 1mg/ dávka obsahují nikotin a jsou k podání do úst. Transdermální náplast Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h obsahuje nikotin a je k transdermálnímu podání. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. Držitel registrace: McNeil AB, SE. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1, 158 00 Praha 5-Jinonice. CZ-NI-2100089
Tento článek vyšel na portálu ulekare.cz zde 7. 2. 2021

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►