Česnek medvědí: Pomůže získat ztracenou vitalitu

Jaro je tu! Ptáte se, jak jsme to poznali? Pak se kolem rozhlédněte, a pokud v přírodě uvidíte alespoň jeden česnek medvědí, víte, že jaro je tady. Právě tato neuvěřitelně zdravá aromatická rostlinka je jedním z prvních poslíčků hřejivých slunečních paprsků.

Česnek medvědí

Česnek medvědí se podobá konvalince. Splést bychom si je ale neměli, protože česnek medvědí oplývá onou typickou vůní. Vůni způsobuje přítomnost alliinu. Alliin však není ničím příliš výjimečný. Své nenapodobitelné schopnosti získává až v okamžiku, kdy porušíme buňky a začne se uvolňovat enzym, který alliin mění na allicin. Proto je vhodné listy česneku nakrájet či rozmixovat.

Allicin má pozitivní účinky při chřipce, nachlazení nebo respiračních potížích. Je rovněž skvělý v boji proti bakteriím, mykózám a plísním. Jeho užívání se tedy doporučuje při trávicích problémech a průjmech. Dále předchází vzniku oparu a podporuje hojení ran. Česnek medvědí působí pozitivně také na krevní tlak či hladinu cukru a cholesterolu v krvi a je výtečnou prevencí kardiovaskulárních onemocnění.

Česnek medvědí své jméno získal díky tomu, že ho medvědi po dlouhém zimním spánku s oblibou jedí. Pomáhá totiž jejich organismu nabýt energii a vitalitu.

Zmínit bychom měli také jeho antioxidační účinky. V každých 100 gramech česneku medvědího je až na 150 miligramů vitaminu C, který podporuje náš imunitní systém, stimuluje tvorbu bílých krvinek a podílí se na tvorbě kolagenu zajišťujícího pružnost kostí, kloubů a zubů.

ČTĚTE TAKÉ: „Céčko“: Přeceňovaný vitamin, nebo nepostradatelný pomocník?

Poučky o tom, jak by se česnek medvědí měl uchovávat, skladovat či sušit, nejsou vůbec důležité. Česnek medvědí by se totiž měl konzumovat zásadně čerstvý, jakýmkoli sušením a dlouhodobým uchováváním totiž ztrácí svoje pozitivní účinky. Skvělé je z česneku medvědího připravit pesto dochucené například parmezánem. V pestu je česnek stále čerstvý a díky oleji nám v ledničce vydrží až měsíc.

     Průkaz totožnosti:

     Botanický název: Allium ursinum
     Čeleď: Amarylkovité
     Kde roste: Česnek medvědí se vyskytuje převážně na evropském kontinentu.
     Můžeme ho poměrně snadno nalézt i v České republice, a to především na Moravě
     a severovýchodě Čech. Má rád vlhká místa bohatá na živiny. Často ho tedy objevíme
     v nížinných lesích a luzích.
     Které části se používají: listy, nať, cibule
     Co obsahuje: vitamin C, fytoncidy, hořčiny, silice (allicin), minerální látky 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►