„Céčko“: Přeceňovaný vitamin, nebo nepostradatelný pomocník?

Když si pustíte televizi, rádio nebo začnete hledat na internetu, mnohdy narazíte na protichůdné informace. Na jedné straně je vitamin C vychvalovaný téměř jako zázračný lék, na straně druhé se můžete dovědět, že jako synteticky vyrobený má zcela minimální účinek na zdraví. Co o významu vitaminu C opravdu víme?

Vitamin C

My lidé patříme k mnoha živočišným druhům, které si nedokážou tento vitamin vyrábět sami, musí ho tedy přijímat v potravě. Na vitamin C je bohaté zejména ovoce se zeleninou. Bez vitaminu C lidský organismus strádá a je náchylnější ke zdravotním problémům.

Kuřáci zpozorněte

Možná si vzpomenete, že vám ve škole říkali, jak trpěli a často i umírali námořníci na dlouhých plavbách, než sebou začali brát do zásoby zeleninu. Jednalo se tzv. kurděje (odborně se jim říká skorbut), nemoc z nedostatku vitaminu C. Ta se pak projevuje velice vážnými a život ohrožujícími příznaky. Lidé jsou slabí, chudokrevní, náchylní k infekci, krvácí jim dásně, padají zuby, otékají klouby, ztrácí svalovou hmotu, projeví se u nich žaludeční vředy apod. S takovým nedostatkem, mluvíme o tzv. avitaminóze, se však v současnosti však téměř nesetkáme.

ČTĚTE TAKÉ: Vitamin B12 Často opomíjený, a přesto životně důležitý

Mírné projevy nedostatku toho vitaminu, tzv. hypovitaminóza, jsou závažné zejména během vývoje jedince, kdy může dojít ke zpomalení růstu, defektní tvorbě kostní hmoty a zvýšené kazivosti zubů. Ale není to zdaleka všechno. Dochází ke křehnutí drobných cév a tím i ke zvýšené krvácivosti, časté bývají také žaludeční potíže a kojícím ženám se může tvořit méně mléka.

Kuřáci, aktivní sportovci, lidé zatížení dlouhodobým stresem a pacienti s akutní infekci potřebují více vitaminu C. 

Kuřáci mají prokazatelně vyšší potřebu vitaminu C, který je chrání jako antioxidant před volnými radikály obsaženými v cigaretovém kouři. Dále byl u nich prokázán průměrně nižší příjem a vstřebávání tohoto vitaminu, konkrétně o 17 % oproti nekuřákům. Nelze s jistotou říci, jestli deficit způsobuje omezené vstřebávání tohoto vitaminu. Roli může hrát rovněž změněné vnímání chutí, které je pro kuřáky typické, na němž se podílí zmenšená produkce jednoho enzymu. Ale faktem zůstává, že kuřáci potřebují asi o pětinu více vitaminu C než ostatní.

Může hrozit předávkování? 

Pokud užíváme doporučená množství vitaminu C (60 mg/den), nepovede se nám to. Jeho přebytek v těle odbourávají a vylučují ledviny. U některých jedinců s narušenou ledvinou funkcí by mohly vysoké dávky „céčka“ (v jednotkách gramů za den) způsobit poškození ledvin krystaly látky, ve kterou se vitamin C mění. Nebezpečné by také mohlo být užívání velmi vysokých dávek během těhotenství. Novorozenec by pak mohl mít příznaky jeho nedostatku. Ale to jsou opravdu velmi výjimečné případy, běžně se s předávkováním nesetkáváme.


    Doporučení denní dávka vitaminu C je 60 mg. Na „céčko“ jsou bohaté
    především papriky, zelí, brokolice, černý bez, rakytník a šípky.

Silný antioxidant

Vitamin C je poměrně nestabilní a snadno podléhá oxidaci. Čím vyšší je teplota, tím snadněji oxiduje a rozkládá se. To znamená, že tepelnou úpravou potravin v nich tento vitamin v podstatě zlikvidujeme.  Jeho obsah se však snižuje i při jiných způsobech zpracování (sušení, kandování, mražení apod.), přičemž mražení je nejšetrnější. 

ČTĚTE TAKÉ: Rakytníkový olej: Zaklínadlo pro mnoho chorob

To, že tato látka tak snadno oxiduje, doslova znamená, že chrání před oxidací své okolí. To je jeden z principů jeho účinků. I proto se přidává do některých potravinářských výrobků a má mezinárodní označení E300. 

Pro imunitu, klouby a kosti

Tím, že vitamin C přispívá k udržení správné funkce imunitního systému, se stává velice důležitým v doplňkové léčbě akutních infekcí i v jejich prevenci. Pomáhá zmírňovat a zkracovat symptomy nachlazení. Dále přispívá ke správné tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí, a tedy hraje roli v prevenci poškození kloubů. Jeho antioxidačních účinky jsou zásadní pro ty, kteří jsou zatíženi stresem nebo pravidelnými sportovními výkony. Vliv na imunitní systém, klouby a kosti je vědecky prokázaný.

Vitamin C je také součástí vybraných léčiv vázaných na lékařský předpis, které léčí některé anemie (nemoci krve) a léku dostupného bez receptu, který se používá při zvýšené krvácivosti.

Vitamin C je nezbytný, tělo ho dokáže využít i když je synteticky vyroben a někdy je ho nutné doplňovat. Taková jsou fakta. Lidé se zvýšenou potřebou mohou běžně užívat 250 mg tablety nebo i silnější, pokud jsou s prodlouženým uvolňováním.

Mgr. Leona Štěpková
Alphega lékárnice
Hostomice nad Bílinou

Přijďte se poradit přímo do naší Alphega lékárny:
Lékárna Medea, Vrbenského 165, Hostomice nad Bílinou, Tel.: 417 825 212

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►