Čas na očistu těla: Tipy pro přirozenou detoxikaci

Detoxitace neboli očista organismu je v mysli mnoha lidí zakořeněná jako jednorázový pomocník po vánočním přejídání nebo jako prostředek, který doslova nahodí naše tělo zpět do normálního fungování. Místo „zaručených“ ale mnohdy až drastických detoxikačních programů, které se podobají různým dietám, vyzkoušejte raději pozvolnou a komplexní očistu těla, která přinese řadu benefitů. 

Detoxikace organismu

Prvním krokem by měla být očista fyzická, na úrovni našeho fyzického těla, která zbaví organismus od nestrávených zbytků jídel, pesticidů, těžkých kovů, lepku, patogenů všech typů (od plísní přes viry, bakterie až po větší parazity), kteří nám též zanášejí organismus.

Za druhé ale nesmíme zapomenout na očistu duševní, která by měla probíhat souběžně s očistou tělesnou. Také negativní myšlenky, emoce, napětí, zloba, dlouhodobý stres, ale i pesimismus a negativní přístup k životu nás doslova zanáší. Negativní pocity a emoce ovlivňují veškeré metabolické pochody v těle.

Očista by se měla stát běžnou součástí našeho života, ne pouhou jednorázovou akcí.

U nás, v litoměřické lékárně Orchidej, se již pátým rokem zabýváme detoxikací, správnou životosprávou a vyloučením škodlivin, snažíme se řešit příčiny zdravotních problémů, a to i pomocí frekvenční terapie.

Trávicí trakt

Hippokrates tvrdil, že zdraví a nemoc souvisí s naším čistým či zaneseným střevním systémem. Dnes již víme, že právě ve střevech dochází ke vstřebávání živin z potravy. Trávicí trakt je velmi dlouhý, dlouho se zanáší a my si zpočátku ničeho nemusíme všimnout. Upozornění, jako jsou nadýmání, průjmy či drobné zácpy, často přehlížíme. Dokonce i hemoroidy dlouho neřešíme, vždyť ono to zase přejde, namlouváme si. 

    Základní orientace v detoxikačním jídelníčku

      Váš jídelníček by měl obsahovat dostatek sacharidů, proteinů, tuků, minerálů a
        stopových prvků, čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin, ořechů a semínek, aby
        byly zajištěny všechny tělní funkce. 

    X  Do detoxikačního stravování naopak nepatří maso, uzeniny, alkohol, káva, cukr,
        smažené pokrmy, potraviny obsahující hodně soli, sycené a sladké nápoje,
        mléko a výrobky z něj. Tyto produkty organismus zanášejí a negativně
        ovlivňují trávení.
 


Zdravá strava by měla být klíčem ke správnému vstřebávání živin do našeho těla. Ale když jsou stěny střev zanesené odpadními látkami a plísněmi, kterým se v tomto prostředí velmi dobře daří, živiny se nemohou správně vstřebat a přejít do krevního systému. „Speciálním přístrojem pacientům zjišťuji množství vitaminů, minerálů a kolagenu v těle, stav bakteriální flóry a další fyziologické hodnoty. Často se mi stává, že se lidé diví, jak je možné, že se snaží zdravě jíst, a přesto mají některé naměřené hodnoty poměrně špatné. Snadná odpověď: zanesená střeva,“ vysvětluje Alphega lékárnice PharmDr. Miroslava Čapková. Střevům prospívá křemelina nebo ořešák, které mohou zastavit klasické trávicí obtíže i pálení žáhy spjaté s refluxem.

Játra

Dalším orgánem, kterému by se měla věnovat velká pozornost, jsou játra. Jaterní buňky se mohou samovolně regenerovat, ale i tak je důležité alespoň jednou za rok provést jaterní očistu. Vhodný je například ostropestřec, který existuje ve formě tablet i kapek. Pro očistu jater je také významné omezit ve stravě maso. Maso a výrobky z něj mnohdy jíme několikrát za den, měli bychom být skromnější i ve velikostech porcí jednotlivých jídel. Stále platí: snídani sněz sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli. 

    Proč maso lidský organismus překyseluje?

    Při trávení vepřového masa vzniká kyselina sírová. Příliš kyselé prostředí v těle
    může vyvolat zdravotní potíže (např. náchylnost k infekcím, snížená výkonnost, bolesti).
    Kyseliny z těla odvádějí minerály, které získáváme hlavně ze zásadotvorných potravin,
    převážně ze zeleniny a ovoce.  Při nedostatku minerálů v těle si je pak tělo bere z tzv.
    zásobáren, jednou z nich je vlasová pokožka. Kvůli velké spotřebě minerálů k odkyselení
    a malému příjmu minerálů z potravy se tak může stát, že nám začnou padat vlasy, neboť
    vlasový folikul přestane být dostatečně zásoben z vlastních zdrojů.

Ledviny          

Velmi dobrým pomocníkem pro očistu ledvin je bobkový list. Postupně pomáhá rozpouštět krystalky kyseliny močové i jiných nahromaděných solí. Kyselina močová se může v těle hromadit například v kloubech a může vést k onemocnění nazývané dna. K pročištění organismu a tím i ledvin pomáhá správný pitný režim. Nejlepším rozpouštědlem je čistá voda, žádné slazené ani perlivé nápoje, v množství 1,5 -2 litry denně. 

 

Rada závěrem

Při fyzické očistě organismu je nutné také zmínit naši lymfu (mízní systém), který z těla odvádí toxiny. Pro lymfu je důležitý pohyb, ten nám může pomoci ji lépe rozproudit. K očistě lymfy slouží například homeopatické kapky Lymphomyosot.

Nepodceňujme ani duševní detox, jde ruku v ruce s ozdravením těla. Zkusme si dát předsevzetí nejen do nového roku: „Chci více relaxovat, v rámci možností se méně stresovat, více se usmívat a pozitivně se naladit.“ Jen to nám přinese do života radost, která se promítne do každé naší buňky a my se budeme cítit opravdu zdraví.

 

PharmDr. Miroslava Čapková
Alphega lékárnice
Litoměřice

 

Přijďte se poradit přímo do naší Alphega lékárny:
Lékárna Orchidej, Želetická 19, Litoměřice, Tel.: 416 531 898

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►