Atopický ekzém pod drobnohledem: Jak vzniká a co ho ovlivňuje

Svědění, neustálá starost o kůži a z toho plynoucí stres a nepohodlí. Takto by se dala v jedné větě přiblížit každodenní realita života atopiků. Onemocnění je o to záludnější, protože se může vyskytovat všude po těle - od obličeje, přes hrudník, po končetiny, a jeho průběh se během života častokrát proměňuje.

Atopický ekzém, chronické neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, je výsledkem interakce vnitřních vlivů (genetická zátěž) a vnějších vlivů (životní styl, alergeny v pracovním prostředí, cigaretový kouř atd.). Zatímco genetiku neovlivníme, dopady vnějšího prostředí můžeme regulovat. 

Atopický ekzém pod drobnohledem: Jak vzniká a co ho ovlivňuje

Atopie je pouze predispozice k možným projevům atopické dermatitidy, astmatu či alergie. 

Dědičná zátěž, jež vede k mutaci určitých genů, se projevuje zvýšenou náchylností k poruše bariérové (obranné) funkce kůže. Jestli se ale tato porucha skutečně projeví, závisí na mnoha faktorech – ty mohou podpořit vzplanutí zánětlivých reakcí pokožky, nebo je naopak eliminovat. 

    K hlavním projevům atopického ekzému patří: 

    • dermatitida (zánět kůže) 
    • seróza (suchost kůže) 
    • pruritus (svědivost)

Možné spouštěče 

Mezi obvyklé příčiny, které spouští či zhoršují symptomy atopie, patří pot, syntetické tkaniny, agresivní čisticí prostředky, alergeny (např. pyl, zvířecí chlupy, roztoči) a hormonální vlivy spojené především s věkem. 

ČTĚTE TAKÉ: Trápí vás suchá a svědící kůže?

Pravděpodobnost vlivu potravinové alergie na aktivaci atopického ekzému se udává kolem 35 %. Nejčastějšími alergeny jsou kravské mléko, vaječný bílek a žloutek, pšeničná mouka, arašídy a sója. 

   První pomoc při záchvatu svědění: 

    1. Obraťte svou pozornost jinam, zaměstnejte se jinou činností.
    2. Snižte teplotu v místnosti a vyvětrejte. 
    3. Na svědící místo přiložte chladivý obklad, nebo aplikujte vychlazený krém z lednice. 
    4. Zkuste na místo „poťukávat“ konečky prstů, ulevíte si od nutnosti škrábání.

K iritaci kůže přispívá také klimatizace a topení, které snižují relativní vlhkost vzduchu, což má za následek rychlejší vysoušení kůže. Atopikům neprospívá ani častý pobyt v chlorovaných bazénech ani zvýšené pocení při tělesné námaze či vysokých letních teplotách. UV záření sice snižuje přirozenou imunitu kůže, ale také potlačuje zánět v kůži a zvláště v kombinaci s mořskou vodou působí blahodárně. Na dovolené většinou odpadá ještě jeden negativní faktor zhoršující projevy – stres. S nástupem podzimního počasí se lidé trpící atopickým ekzémem často setkávají se zhoršením všech symptomů. V zimním období kůži potrápí působení mrazu, větru a snížený pocit žízně vedoucí k nižšímu příjmu tekutin. 

Pokožka: Zrcadlo do duše 

Pokud bychom chtěli jít ještě více do hloubky problému, přichází na řadu psychosomatické hledisko, tedy manifestace projevů ekzému na kůži jako vnitřního nevyřešeného problému. Psychický „detox“ a nalezení vlastní rovnováhy jdou ruku v ruce s očistou těla. Tyto cesty jsou provázané a neoddělitelné. Řada pacientů při očistě těla nachází cestu k relaxaci, meditaci a k práci na psychickém rozvoji, protože objeví jejich pozitivní dopady. 

ČTĚTE TAKÉ: Lupénka aneb Když se kůže brání

Platí zde tedy přísloví „Ve zdravém těle, zdravý duch“. Boj s atopickým ekzémem je nelehký, ale cesta za vysněnou zdravou a hladkou kůží může vést také k sebepoznání. 

Kožní buňky pod lupou 

Atopikovy kožní buňky mají špatnou soudržnost a odumírají rychleji než u zdravé kůže. Snáze propouštějí nákazu a dostatečně neudrží hydrataci v kůži. 

Nejvyšší výskyt atopického ekzému v dětském věku souvisí i s přirozeně se vyvíjejícími parametry kůže – novorozenecká kůže je propustnější, termoregulace a funkce potních a mazových žláz ještě nejsou dostačující. U kojenců a batolat je již rohová vrstva kůže (tj. horní vrstva pokožky, ve které se nachází póry potních žláz a ústí mazových žláz) vyvinuta, ale ochranný kožní film se dosud netvoří. Obdobně dochází ke snížení tvorby mazu a poruše ochranného filmu po čtyřicátém roku života. Ve věku nad šedesát let bývá postiženo suchou kůží až 70 % lidí. 

Adekvátní péče 

Pro rodiče atopiky se jeví jako možnost plánované těhotenství, kdy jsou prenatálně a posléze i kojenému dítěti dodávány probiotické kultury. Bylo prokázáno, že složení střevní mikroflóry je u zdravých miminek jiné než u miminek s atopickými projevy. Skladba mikroflóry je ovlivnitelná i v dospělosti, např. metodou transplantace stolice. 

ČTĚTE TAKÉ: Atopický ekzém nás trápí stále častěji

Velmi důležitá je péče o samotnou pokožku. Po krátké koupeli by mělo následovat sušení tzv. piákováním. Platí zde pravidlo tří minut – kůži je nutno ošetřit mastným základem do tří minut od koupele, dokud je ještě vlhká, jinak nedojde k zachování tolik potřebné hydratace. Platí také, že čím méně krému a čím častěji, tím lépe.

Mgr. Ivana Vrtalová
Alphega lékárnice
Frenštát pod Radhoštěm

Přijďte se poradit přímo do naší Alphega lékárny: 

Lékárna Javorník, Havlíčkova 32, Frenštát pod Radhoštěm 

Tel.: 556 801 256

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►