Andropauza aneb I muži mohou být v přechodu

S přibývajícím věkem dochází k fyziologickým změnám, a to nejen v těle žen, ale rovněž v těle mužů. Tvorba hormonů se snižuje či úplně chybí, což vede k výskytu nejrůznějších doprovodných jevů, které mohou mít za následek snížení kvality života a rovněž mohou být příčinou některých dalších onemocnění.

Andropauza

K označení tzv. mužského přechodu, či klimakteria se často používá termín andropauza, ale do skutečné andropauzy má poměrně daleko. Andropauza totiž označuje stav, kdy je tvorba mužských pohlavních hormonů úplně zastavena. Pokles tvorby hormonů však bývá u mužů postupný, nikoli prudký, a většinou k němu nedochází naráz, jako je tomu u žen. Snížená tvorba mužských pohlavních hormonů a rovněž i plodnost tedy zůstávají zachovány do poměrně vysokého věku.

Výskyt příznaků mužského klimakteria bývá ovlivněn různými faktory – nejdůležitějšími z nich jsou dědičné faktory, kouření, obezita, dieta, alkohol, různé stresové situace či pohybová aktivita.

Může andropauza trápit i vás? Otestujte se ZDE!

V souvislosti se změnami hormonálních hladin může docházet také ke komplikacím, které nejsou na první pohled patrné a zpravidla nastávají až po delší době od poklesu hormonální hladiny. Například ubývání kostní hmoty, které představuje zvýšené riziko zlomenin a vzniku osteoporózy. Dále dochází ke zvětšování celkového objemu tělesného tuku, hlavně tuku viscerálního, což představuje riziko onemocněn cév a srdce. Zvýšené riziko vzniku cukrovky způsobuje inzulín, který nedokáže dostatečně reagovat na hladinu krevního cukru.

Prevence, prevence, prevence

Mužskému klimakteriu se úplně vyhnout patrně nedá, ale je v silách každého muže jeho projevy maximálně eliminovat. Prvním krokem je dostatečná péče o zdraví doplněná o pravidelné preventivní lékařské prohlídky.

U praktického lékaře bychom preventivní prohlídku měli absolvovat minimálně jednou za dva roky. Od 40 let věku by měli muži jednou ročně absolvovat preventivní vyšetření prostaty. Jakmile muži dovrší 50 let, měli by preventivní prohlídky u praktického lékaře podstupovat častěji.

Díky zmíněným preventivním prohlídkám mohou lékaři včas diagnostikovat a zaléčit mnohé příznaky andropauzy. Navíc pomáhají předejít i jiným závažným onemocněním, jejichž příznaky jsou s příznaky andropauzy totožné a při jejichž výskytu je nutná včasná léčba.

ČTĚTE TAKÉ: Prostata hlásí problém. Rozpoznejte včas příznaky onemocnění a nepodceňte prevenci

Nedílnou součástí řešení problémů spojených s andropauzou je změna životního stylu. Důležitá jsou dietní opatření, pobyt na čerstvém vzduchu a vhodná pohybová aktivita. Vykompenzovat hormonální deficit mohou pomoci různé potravinové doplňky, které lze zakoupit v lékárnách. Například přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu, ženšenu apod. V závažnějších případech je ale nutná odborná lékařská pomoc a užívání léků na předpis, včetně léků hormonálních.

Ženy jsou ve výhodě

Problematika andropauzy je nesmírně široká a muži nemají žádného specializovaného lékaře, na rozdíl od žen, které mají gynekologa, na kterého by se mohli obrátit a který by vše vyřešil tzv. z jednoho místa. Péče o muže v přechodu je rozložena mezi lékaře různých odborností, například urology, sexuology, endokrinology, andrology, praktické lékaře atd. Nezastupitelnou roli v péči o muže v přechodu může sehrát rovněž lékárník jako další člen týmu tvořeného výše uvedenými zdravotnickými pracovníky.

 

 

Příznaky mužského klimakteria

1. Psychologické příznaky

Mezi psychologické příznaky řadíme například napětí, podrážděnost, depresivní nálady, úzkost, zvýšenou únavu či celkové snížení aktivity a životní energie.

2. Tělesné příznaky

Druhou skupinu tvoří příznaky, které na sobě muž pozoruje sám, například návaly horka a potu, někdy spojené se zrudnutím, nespavost nebo naopak zvýšená potřeba spánku, snížení fyzické výkonnosti, svalová slabost, zhoršování paměti, potíže s klouby a svaly.

3. Sexuální příznaky

Poslední, ovšem neméně důležitou skupinu tvoří tzv. příznaky sexuální. Dochází k problémům s erekcí, která se stává méně pevnou a vydrží kratší dobu. Dále dochází k poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►