Akné nejčastěji způsobují hormony

Akné je nejčastější poruchou kůže. Vzniká v důsledku nadměrné tvorby mazu, který ucpává vývody mazových žlázek. Hromadění mazu spolu s nárůstem bakterií vytváří místní zánět, který se projeví jako zánětlivá reakce na pokožce: růžové nebo zarudlé skvrny s bílými puchýřky a černými tečkami.

Příčiny jsou různé. Jistou roli hraje dědičnost, ale nejčastější příčinou je hormonální nerovnováha. Dále spolupůsobí bakteriální infekce, podávání některých léčiv nebo užívání nevhodných kosmetických přípravků. Stres akné rovněž zhoršuje.

Právě v důsledku hormonální nerovnováhy dochází ke vzniku akné nejčastěji v období puberty, ale ani akné v dospělosti není žádnou výjimkou. U žen mezi 25 a 40 lety se vyskytuje většinou jako předmenstruační reakce pleti na změnu hormonů. Akné v dospělém věku reaguje obvykle hůře na zevní léčbu.

ČTĚTE TAKÉ: Krásné a zdravé nehty jsou naší vizitkou

Léčba mírnějších forem akné spočívá v lokální aplikaci volně prodejných přípravků s obsahem triklosanu, klotrimazolu, kyseliny salicylové, mléčné nebo glykolové. Jedná se vesměs o antibakteriálně působící látky, které potlačují množení bakterií a některé též pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky z povrchu pleti.

Z potravinových doplňků lze doporučit zinek, který stimuluje hojení a má prokázaný účinek na regeneraci pokožky. Pokud se stav nelepší, je potřeba navštívit dermatologa, který doporučí i vhodná antibiotika k lokálnímu používání. Místně se používá též kyselina azaleová, retinoidy nebo benzyl peroxid.

U žen, u nichž akné souvisí s hormonálními změnami, lze po konzultaci s dermatologem a gynekologem též nasadit vhodnou hormonální antikoncepci. Po jejím vysazení se však příznaky obvykle vracejí.

Nezapomínejme na čištění pleti

Neméně důležitá je péče o pleť a používání vhodných kosmetických přípravků. Důležité je pravidelné, šetrné čištění pleti, které vede k odstranění přebytečné rohoviny a kožního mazu. Špatně prováděné čištění nebo naopak přílišná péče mohou stav dlouhodobě zhoršovat. Vymačkávání a škrábání projevů akné je absolutně nevhodné a napomáhá dalšímu šíření bakteriální infekce.

Kosmetické přípravky by neměly být příliš mastné a neměly by obsahovat alkohol, který pleť vysušuje. Používejte vhodné krémy, které chrání pleť před UV zářením. Make-up pokožce nevadí, není-li příliš mastný.

Důležitá jsou i režimová opatření: nekouřit, dostatek spánku, a pokud možno se vyhýbat stresu. Léčba akné je dlouhodobou záležitostí a spočívá v pravidelné aplikaci lokálních přípravků, péči o pleť a úpravě životního stylu. V každém případě je potřeba obrnit se trpělivostí, neboť pouze pravidelná a soustavná léčba přináší kýžené výsledky.

MUDr. Kateřina Uxová

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►