Kopřiva je plevel! A nebo ne…? 

Kopřiva dvoudomá. Obyčejná, planě rostoucí rostlinka, které si ve většině případů všimneme jen v okamžiku, kdy se jí dotkneme a ona nás popálí. Existuje ale řada důvodů, proč bychom na ni neměli zanevřít ani poté, co nás žahne.

Proč vlastně kopřiva pálí? Můžou za to duté chloupky, které pokrývají celou rostlinu a obsahují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Chloupky se velmi snadno odlomí, zachytí na naší kůži a začnou vylučovat již zmíněnou směs. Histamin kůži podráždí, acetylcholin vyvolá pocit pálení a serotonin ještě zvýší účinnost obou předchozích látek. A nepříjemně palčivý pocit je na světě.
 
Pokud už nás kopřiva spálí, nepříjemného pocitu nás zbaví potření popáleného místa mátou, rozmarýnem či šťovíkem. Nemáte-li ani jedno zrovna při ruce, postačí i chladná mýdlová voda. Avšak říká se, že popálení kopřivou je prevence proti kloubním nemocem. Ne nadarmo bývalo šlehání kopřivami považováno za léčebnou kúru (především proti ústřelu a ischiasu).
 
Kopřivový čaj, nejčastější forma užívání kopřivy.

Pozor na dusičnany 

Pokud si chcete kopřivové listy sami nasbírat a usušit, sbírejte je nejpozději do poloviny května, poté jsou totiž plné dusičnanů. Listy můžete sušit ihned poté, co je sesbíráte. Rozprostřete je do tenké vrstvy na stinném místě, listy není třeba obracet. Proces můžete urychlit sušením v sušičce přibližně na 60 °C. Listy nesmí zhnědnout či zčernat, pokud se tak stane, víme, že sušení proběhlo nesprávně. Takové listy bychom neměli používat k přípravě čajů a nálevů k vnitřnímu užití.
 
Kopřivu neužívejte dlouhodobě!
Kopřiva se nejčastěji užívá ve formě čaje. Čaj však není možné pít nepřetržitě. Doporučují se tři týdny užívání, které by měly být následovány přibližně měsíční pauzou.
 
Kopřiva dvoudomá je patrně nejoceňovanější českou rostlinou pomáhající pročistit krev a podporující krvetvorbu. Její užívání se doporučuje také při chudokrevnosti. A to především pro její vysoký obsah železa, které chudokrevným pacientům chybí. 
 
Ani její další účinky rozhodně nejsou zanedbatelné. Ty posilující, čisticí a detoxikační oceníme především teď na jaře. Kopřiva ale pomáhá také při snižování krevního tlaku či u aterosklerózy. Je prospěšná při snižování hladiny cukru v krvi, je antiseptická a působí antivirově. Dále pomáhá léčit močové cesty, ze kterých odplavuje bakterie způsobující zánět (kopřivový čaj lze užívat i preventivně proti propuknutí zánětu). 
 

ČTĚTE TAKÉ: TŘEZALKA TEČKOVANÁ NÁS OCHRÁNÍ NEJEN PŘED ZLÝMI SILAMI

Konzumace kopřivy prospěje i trávení. Má totiž pozitivní účinky na náš žaludek i játra. Podporuje celý proces trávení a vyprazdňování střev. Kopřiva spolupracuje na pročištění trávicího traktu a na vylučování žluči. Proto se často doporučuje tří až čtyřdenní jarní očistná kopřivová kúra. Ta spočívá v každodenním ranním pití jednoho šálku kopřivového čaje nalačno půl hodiny před snídaní a dalšího jednoho až dvou šálků po doušcích v průběhu dne. Tato kopřivová kúra nejenže zlepší vylučování, ale zároveň dodává novou energii. Kopřiva zlepšuje kvalitu pokožky a skvěle působí také na kožní problémy. Díky její již výše zmíněné schopnosti čistit krev nám pomáhá při vyrážkách, popáleninách či zánětech kůže. Své místo našla i v léčbě proti mykózám
 

Kopřiva je oblíbená v kosmetice 

Kopřiva se přidává také do kosmetických přípravků na vlasy. Všichni asi známe kopřivový šampón, který je skvělý na posílení vlasů a dodání hebkosti. Věděli jste ale, že kopřiva rovněž účinkuje proti vypadávání vlasů? Dále odstraňuje svědění pokožky a omezuje tvorbu lupů. Tmavým vlasům dodává lesk, ty světlé zase lehce ztmavuje. 
 
Napářku z mladých listů kopřivy ocení také lidé s mastnou pletí. Kopřiva se občas doporučuje i na podporu hubnutí. Pokud se pro ni ale rozhodneme, musíme zvýšit denní množství vypitých tekutin. Kopřiva totiž odvodňuje, a tak musíme tělu dodat tekutiny nové.
 
Užíváte-li kopřivu pravidelně, doplňujte tělu draslík, který kopřiva vyplavuje. Stačí zvýšit příjem banánů nebo čerstvé zeleniny.

     Průkaz totožnosti:Kopřiva dvoudomá

     Botanický název: Urtica dioica 

 
     Čeleď:  kopřivovité 
 
     Kde roste: Kopřiva se vyskytuje hlavně na severní polokouli, V České republice ji
     můžeme nalézt takřka na celém území, především na okrajích lesů, u cest, plotů, ale i ve
     štěrku a na hromadách suti. Má radši stinná místa s vlhkou půdou s vysokým obsahem
     dusíku. 
 
     Které části se používají: list, nať, někdy také oddenek a květ 
 
     Co obsahuje: chlorofyl, minerální látky (hořčík), karotenoidy, flavonoidy, aminy,
     acetylcholin, histamin, serotonin, sacharidy, vitaminy B2 a C, aminokyseliny, glukoniny,
     třísloviny, fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou, křemičitou
 

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►