11 tipů pro klidnou dovolenou astmatika

Trpíte astmatem? Pak vás možná znervózňuje jakékoli cestování, protože nikdy si nemůžete být jisti, jaké podmínky vás v jiném prostředí zastihnou a jak se připravit. Nabízíme několik rad, díky kterým zvládnete výlety i do vzdálenějších zemí.

1 Vyberte vhodnou destinaci

Dobrou zprávou je, že většině astmatiků se obtíže na dovolené zmírní. Vystavení alergenům, jako jsou pyl, roztoči nebo znečištěné ovzduší, bývá mnohem menší. Někteří astmatici již ze zkušeností vědí, že změna prostředí u nich může příznaky astmatu vyvolat, proto se výběru cílové destinace věnujte opravdu pečlivě.

tipy pro klidnou dovolenou astmatika

2 Sledujte počasí

U části nemocných mohou klimatické změny (teplo, vlhký nebo horký vzduch) způsobit zhoršení astmatu. Pylová sezóna se navíc v mnoha státech liší. Nepříjemná reakce se také může objevit i na pyly, které se v naší zemi vůbec nevyskytují, třeba na pyl z olivovníku.

3 Myslete nad nadmořskou výšku

Lidé s astmatem mohou cestovat do oblastí s nadmořskou výškou i přes 2500 metrů. Pokud je jejich nemoc dobře kompenzovaná a cítí se fit, horská túra jim nemusí dělat potíže. Jestliže však dýchací obtíže zhoršuje chlad nebo fyzická aktivita, je lepší se těmto výletům vyhnout.

4 Poraďte se s lékařem

Před odjezdem je vhodné navštívit lékaře, který zhodnotí váš zdravotní stav a způsobilost k cestě. Informujte jej, kam a za jakým účelem jedete, a nechte si předepsat dostatek léků.

5 Nezapomeňte na očkování 

Pokud lékař neurčí jinak, tak i pro astmatiky platí povinná očkování nutná pro pobyt ve vybrané destinaci. 

6 Sjednejte si cestovní pojištění

Vyberte si vhodné zdravotní pojištění. V případě lékařského ošetření v cizině se vyhnete nemalým účtům.

7 Nepřetěžujte se

Spouštěčem astmatu může být i nadměrná fyzická zátěž. Pokud plánujete aktivní dovolenou a hodláte vyzkoušet také extrémní sporty (třeba potápění), poraďte se před odjezdem s lékařem. Nicméně platí, že lehčí dovolenkové činnosti jsou prospěšné i pro osoby, které astmatem trpí.

8 Léky si vezměte i do letadla

Pokud máte mírné a dobře kompenzované astma, let vám nebude činit obtíže. Raději ale vždy mějte léky u sebe. Horší je to v případě, že jste těžký astmatik a preparáty příliš nezabírají. Pak můžete vzhledem k poklesu tlaku v kabině pociťovat dechovou tíseň. Proberte to se svým lékařem. Inhalátor noste vždy u sebe, a pokud možno, mějte přibalen i náhradní. Vybavte se dostatkem všech léků a poslední lékařskou zprávou.

9 Informujte o své nemoci okolí

Jedete na dovolenou s lidmi, kteří vás neznají? Řekněte jim o svém stavu a poučte je, co v případě astmatického záchvatu dělat. Pro všechny případy je dobré sepsat si astmatický plán se všemi užívanými léky a dát si ho do peněženky. Při záchvatu to může být vítaná pomoc pro zasahující lidi kolem i pro místního lékaře.

10 Naučte se pár frází

Pokud cestujete do zahraničí, naučte se několik vět, které mohou být při astmatickém záchvatu užitečné. Například „nemohu dýchat”, „potřebuji inhalátor” nebo „kde je nemocnice”.

11 Zjistěte, kde hledat pomoc

Než vyrazíte na dovolenou, ověřte si úroveň zdravotní péče v dané oblasti a její dostupnost.

ČTĚTE TAKÉ: Sníte o volnějším dýchání? Vyzkoušejte rozrazil lékařský

Většina astmatiků si dovolenou užije bez větších potíží. Vybírejte si cíl své cesty především podle výskytu alergenů a dostupnosti zdravotní péče. Buďte také raději předem připraveni na zdravotní komplikace, i když nenastanou. To vám umožní užít si volné dny na maximum.

 

Najdi lékárnu

Najít Vaší nejbližší lékárnu:

Použijte vyhledávací pole výše.

Lékárny Alphega od A do Z ►